Co dalej z reformą rozgrywek CLJ? Proponujemy konkretne rozwiązania!

Reforma rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów to temat, który pojawia się od kilku lat, jednak dopiero w niedawno sprawa przyspieszyła i pojawiły się pierwsze konkrety ze strony PZPN. Co proponuje Związek i jak odnosimy się do tych pomysłów?

Sprawdźcie naszą koncepcję reformy rozgrywek CLJ.

W ostatnich dniach do klubów uczestniczących w CLJ PZPN skierował krótką ankietę, a w zasadzie proste pytanie – czy jesteście za:

  1. Powołaniem od nowego sezonu 2022/2023 dwóch grup CLJ U17 (WSCHÓD – ZACHÓD) po 16 zespołów z awansami i spadkami po zakończeniu całego sezonu?
  2. Pozostawieniem jak dotychczas 4 grup makroregionalnych U17 z awansami i spadkami po rundzie jesiennej i wiosennej?

Cieszy, że pojawiają się jakiekolwiek próby wyjścia do środowiska piłkarskiego, natomiast po licznych spotkaniach, które były organizowane przez PZPN na przełomie roku oraz po ambitnych zapowiedziach nowego zarządu – tak uproszczona forma oraz treść, którą niesie za sobą „ankieta” budzą wiele wątpliwości.

Jako Stowarzyszenie, które integruje akademie i trenerów z całej Polski postanowiliśmy zaprezentować nasze stanowisko i odczucia w kwestii reformy CLJ oraz podejścia do klubów, ale również proponujemy kilka konkretnych i raczej prostych rozwiązań, które mogą poprawić obecną sytuację z rozgrywkami Centralnej Ligi Juniorów.

Przede wszystkim dziękujemy PZPN za propozycje, jednak sprowadzanie reformy rozgrywek do ankiety wydaje się mało profesjonalne, choć oczywiście mamy świadomość, że może to być dopiero pierwszy krok. Jako przedstawiciele Stowarzyszenia Akademii i Trenerów Piłkarskich mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniach przedwyborczych z prezesem Kuleszą oraz w spotkaniach szkoleniowych dla klubów CLJ, podczas których pojawiło się zdecydowanie więcej wniosków, pomysłów i praktycznie gotowych rozwiązań do wdrożenia. Przedstawiciele klubów przekazywali cenne uwagi dotyczące sposobu gry czy podejścia trenerów, jednak wszystko to uzależnione jest od systemu rozgrywek – niestety, nie zostały one uwzględnione w dotychczasowych działaniach PZPN. Nadal bardzo wyraźnie widać faworyzowanie klubów ze szczebla centralnego, w szczególności Ekstraklasy i 1 Ligi, co pokazują chociażby założenia programu „Proaktywnie, z inicjatywą”. Liczymy, że obecność w grupie roboczej trenerów pracujących na co dzień na niższym szczeblu, przełoży się również na konkretne rozwiązania dla tych mniej zamożnych i wpływowych klubów, które jednak wykonują znakomitą pracę szkoleniową, a na które najwidoczniej w tym momencie PZPN nie do końca ma pomysł.

Warto poruszyć temat bałaganu regulaminowego dotyczącego baraży i grania różnych wiekowo drużyn (problem wieloletni, czy ma zagrać drużyna C1 czy C2 lub B1 czy B2 z danego województwa). Pamiętajmy, że CLJ funkcjonuje od sezonu 2013/2014! Wkrótce zaczniemy 9 sezon i czy naprawdę nie można ujednolicić regulaminów przez tyle lat? Nadal zmagamy się z tym problemem w niektórych województwach, gdzie Związki są w stanie zmienić zasady w przerwie pomiędzy rozgrywkami, powołując się na decyzje PZPN, o których zaangażowane kluby nie wiedziały, zakłócając tym samym organizacje szkolenia nawet na 2 sezony.

Co więcej, do dziś nie mamy konkretnego rozwiązania dla zawodników późno dojrzewających oraz starszych, czyli 19-latków – bardzo ciekawy projekt FuturePRO niestety nie zastąpi racjonalnego systemu rozgrywek. Poprzednie lata pokazały, że robienie projektów i reform na szybko, PR-owo, nie ma większego sensu. Faktycznym szkoleniem zajmują się przecież kluby, a nie trenerzy reprezentacji podczas zgrupowań w ciepłych krajach! Oczywiście, identyfikacja talentu jest kluczowa, ale przecież najzdolniejsi i tak będą dostrzegani przez trenerów. Nawet najlepsze i najdroższe campy Talent PRO nie pomogą w rozwoju zawodników, jeśli nie stworzy się klubom odpowiedniego systemu rozgrywek. Systemu, który pozwoli na stawianie na późno dojrzewających, których nie będzie dzieliła przepaść fizyczna od rówieśnika czy zbyt duża różnica umiejętności, a trener nie będzie myślał od trzeciego meczu w CLJ o utrzymaniu! Zakładamy, że PZPN prowadzi statystyki i monitoring zawodników, którzy w kategorii U15 się wyróżniali w minionych latach, będąc talentem późnodojrzewającym i kontynuują swoje kariery?

Cieszą konsultacje i spotkania z klubami, ale nadal brakuje wysłuchania i przyjęcia propozycji różnych stron i różnych grup interesów. To oczywiste, że nie jesteśmy wywrócić całego ekosystemu piłkarskiego do góry nogami i akademie ekstraklasowe czy 1-ligowe nadal będą przyciągać najzdolniejszych chociażby siłą marki, ale może warto zbudować system współpracy i wspierać rozwój relacji i edukację środowiska? Dla mniejszych klubów możliwość przekazywania najzdolniejszych zawodników powinna być wyróżnieniem i potwierdzeniem jakości pracy, ale bez odpowiednich relacji i edukacji – nadal będziemy dzielić środowisko piłkarskie. Może warto w tym miejscu zadań pytanie, dla kogo właściwie ma być Centralna Liga Juniorów? Jeśli dla topowych klubów ze szczebla centralnego, to może warto wrócić do koncepcji Młodej Ekstraklasy i stworzyć dla nich osobne rozgrywki? Czy jednak celem jest rozwój szkolenia i podnoszenie poziomu sportowego na szerszą skalę? Wówczas trzeba pomyśleć, jak ułatwić udział w CLJ klubom z mniejszych ośrodków tak, aby nie musiały one cały czas drżeć o utrzymanie w lidze, automatycznie ograniczając kreatywność i możliwość podejmowania ryzyka przez zawodników.

Pamiętajmy, że reform wymaga nie tylko struktura rozgrywek, ale również ich finansowanie. Niestety, pomimo licznych apeli, nie zmieniają się kwoty dofinansowania. Przecież zdecydowana większość klubów może jedynie pomarzyć o takim wsparciu finansowym, jakie otrzymują akademie Ekstraklasy czy 1 Ligi. Z drugiej strony ogranicza się mniejszym klubom potencjalne źródła przychodu, jak choćby z ekwiwalentów po zmianie przepisów czy nawet niemożliwość ich egzekwowania w licznych przypadkach.

Mamy nadzieję, że nowy zarząd PZPN zgodnie z zapowiedziami faktycznie stawia szkolenie jako jeden z głównych celów na najbliższe lata i liczymy na konstruktywne, sensowne rozwiązania systemowe.

Apelujemy, aby w planowanych reformach uwzględnić takie elementy, jak

  • ekwiwalenty transferowe – weryfikacja możliwości przesunięcia granicy wieku lub tzw. „opóźniony” ekwiwalent, a przede wszystkim realne wsparcie dla klubów mających problem z uzyskaniem płatności za należny ekwiwalent,
  • dodatkowe wsparcie finansowe dla klubów w CLJ,
  • rola lig makroregionalnych,
  • rola i miejsce kadr wojewódzkich,
  • kategorie U19,U20, rezerwy.

W linku poniżej przedstawiamy naszą koncepcję rozwoju Centralnych Lig Juniorów i rozgrywek CLJ, jako punkt wyjścia do dyskusji o docelowym kształcie tych rozgrywek.

Reforma rozgrywek CLJ – koncepcja Stowarzyszenia PASS

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *