Dlaczego hiszpańska La Liga jest tak dobra w szkoleniu młodzieży?

Dlaczego jesteśmy tak daleko za hiszpańską piłką, jeśli chodzi o szkolenie młodzieży? Dlaczego w hiszpańskiej La Liga debiutuje coraz więcej młodych zawodników? W jaki sposób La Liga doprowadziła do podniesienia rozwoju młodzieży w Hiszpanii i dlaczego powinniśmy pójść w ich ślady? Zapraszamy do artykułu poniżej.

La Liga zdominowała najnowszą tabelę grupy badawczej CIES, która specjalizuje się w analizie statystycznej piłki nożnej. Najwyższa hiszpańska klasa rozgrywkowa dała najwięcej minut swoim wychowankom w EuropieAthletic Bilbao b na szczycie, z niesamowitym wynikiem – 55,8 % minut. Procentowy wynik określa udział wychowanków danego klubu w ilości spędzonych minut na boiska podczas trwającego sezonu. Uwzględniani byli zawodnicy, którzy w klubie spędzili co najmniej trzy sezony między 15 a 21 rokiem). Real Sociedad zajął drugie miejsce z wynikiem 43,9 %, a Celta Vigo 41,2 %. Siedem z 15 najlepszych klubów wywodziło się z Hiszpanii. Dla porównania liczba angielskiej Premier League wynosi obecnie 12,1 %.

W ciągu ostatnich 15 lat Hiszpania rozwijała się również na arenie międzynarodowej, zarówno na poziomie juniorów, jak i seniorówNie spoczywają jednak na laurach, jak powiedział w obszernym wywiadzie dla Training Ground Guru, Juan Florit – szef projektów piłkarskich hiszpańskiej ligi.

W kwietniu La Liga uruchomiła “Narodowy Plan Optymalizacji i Doskonalenia Akademii Młodzieżowych”, 10-letni projekt mający na celu podniesienie rozwoju młodzieży w kraju na nowy poziom.

“Zazwyczaj pracujesz nad takim projektem, gdy sytuacja jest zła, ale uznaliśmy, że lepiej jest pracować gdy idzie dobrze. Mamy siłę, zbiorowe poczucie i wiedzę klubów La Liga, aby jeszcze bardziej się doskonalić”. Florit ma osobiste doświadczenie jako zawodnik juniorów po przejściu przez szeregi Atletico Madryt, zanim rozpoczął karierę trenerską w wieku 20 lat. W 2015 roku został mianowany kierownikiem projektu La Liga. Od tego czasu zarówno jego rola, jak i cały dział uległy znacznemu rozwojowi.

Narodowy Plan Akademii Ligi przewiduje nadchodzącą dekadę rozwoju młodzieży w Hiszpanii i będzie podzielony na trzy etapy. Pierwsza z nich potrwa do końca 2024/25. Florit podkreśla, że plan nie został opracowany przez samą ligę, ale przez wszystkie 42 kluby pierwszej i drugiej ligi.

To jedna z rzeczy, z których jesteśmy najbardziej dumni, ponieważ nie jest to łatwe” – powiedział. “Niełatwo jest przekonać dyrektora Manchester City Academy, aby podzielił się swoją pracą z dyrektorem Liverpool Academy. Ale stopniowo zburzyliśmy mury w lidze. Przedstawienie naszego planu Osasunie zajęło nam dwa dni. Pierwszego dnia zaprezentowaliśmy dyrektorowi Osasuny nasz plan, natomiast drugiego dnia Dyrektor Akademii przedstawił 41 innym dyrektorom Akademii ich model, metodę pracy, procedury i sposób trenowania zawodników. Następnie dyrektorzy Akademii umówili się na spotkania, z których ustalano, że plan rozwoju młodzieży jest unikatowy i bardzo solidny.”

Punktem wyjścia było spotkanie, które odbyło się sześć lat temu, kiedy Liga zorganizowała pierwszy kongres dyrektorów akademickich.

To był pierwszy raz w historii, kiedy zorganizowaliśmy taki kongres i od tego momentu zaczęliśmy ich pytać o najważniejsze wyzwania, przed którymi stoją w codziennej pracy i jak Liga może im pomóc” – mówi Florit. “Od tego momentu zaczęliśmy ustalać pewne priorytety, począwszy od bardzo wysokiej jakości szkoleń dla pracowników akademii, które uruchomiliśmy w 2019 roku. Ale to nie wystarczyło. Wciąż spotykaliśmy się z nimi w akademiach i próbowaliśmy znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla projektu. Nie chcieliśmy tworzyć projektu La Liga, chcieliśmy stworzyć projekt dla klubów La Liga, które zostały zbudowane przez kluby La Liga. ”

Więc, jaki dokładnie jest plan?

Istnieje pięć głównych obszarów, z których każdy posiada własne KPI:

  1. Infrastruktura i zasoby: zalecenia dotyczące inwestycji w infrastrukturę, np. poprawa ośrodków szkoleniowych i narzędzi technologicznych. LaLiga udostępnia klubom zasoby, takie jak oprogramowanie LaLiga Academy Manager, opracowane przez jej filię technologiczną LaLiga Tech.
  2. Kompleksowa opieka nad zawodnikami: Podkreśla potrzebę spojrzenia na trening zawodników z perspektywy holistycznej, a nie tylko sportowej. Szczególna uwaga zostanie poświęcona rozwojowi zawodnika pod kątem rozwoju w szkole, rozwoju osobistemu oraz wsparciu mentalnym. Cele ustalone z każdym klubem, np. liczba młodych zawodników uczących się na uniwersytecie lub w liceum. Opiera się to na programie ProPlayer LaLiga 2019, który oferuje stypendia dla graczy akademii, aby mogli połączyć sport z nauką na uniwersytetach w USA.
  3. Rozwój i transformacja: będzie to ważny miernik powodzenia planu. Określono wskaźniki długoterminowego sukcesu, takie jak liczba miejscowych zawodników, którzy dołączą do pierwszych drużyn, zawodnicy powołani do reprezentacji narodowych i zawodnicy reprezentujący kluby z pięciu najlepszych lig europejskich.
  4. Model szkolenia i przejście do konkurencji: Kluby muszą mieć własną filozofię i podejście do szkolenia, aby kształtować rozwój działania w ramach funkcjonowania akademii.
  5. Struktura i rozwój zawodowy: Profesjonalizacja akademii poprzez wyższe wymagania w zakresie kształcenia, specjalizacji i stabilności technicznej.

Artykuł zapożyczony i przetłumaczony ze strony Training Ground Guru.

Link do oryginalnego artykułu: https://trainingground.guru/articles/la-ligas-plan-to-further-strengthen-its-academy-system#.YrTEuHm-ILU.twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *