Jak COVID-19 wpłynął na szkolenie piłkarskie w Polsce? Prezentujemy raport z badania!

Zablokowanie jedynego źródła przychodu na blisko 3 miesiące dla ogromnej części szkółek i akademii piłkarskich, znaczące spadki liczby zawodników, straty finansowe, organizacyjne i wizerunkowe, a także brak realnego wsparcia ze strony najważniejszych instytucji w związku z zamrożeniem gospodarki – to tylko niektóre wnioski, które płyną z najnowszego raportu Stowarzyszenia PASS.

Epidemia koronawirusa COVID-19 wywołała ogromny kryzys społeczny i gospodarczy, który dotknął również rynek sportowy. Chcąc zweryfikować jej skutki dla działalności szkółek i akademii piłkarskich w naszym kraju, Stowarzyszenie PASS zrealizowało badanie „Wpływ epidemii koronawirusa COVID-19 na szkolenie piłkarskie w Polsce”. W badaniu udział wzięło blisko 200 prezesów, koordynatorów i trenerów, reprezentujących łącznie 123 szkółki i akademie piłkarskie z całej Polski. Jakich odpowiedzi udzielili respondenci badania?

Skale problemów, wywołanych przez epidemię koronawirusa odzwierciedla fakt, iżblisko 2/3 respondentów zadeklarowało, że praca w szkółce lub akademii piłkarskiej stanowi ich jedyne źródło. Równocześnie około 1/3 respondentów zawiesiła składki członkowskie, a blisko połowa zmniejszyła składkę o połowę lub większą część. To sprawiło, że zaledwie 13% badanych zadeklarowało spadek przychodów o mniej niż 25%, a spadek przychodów o więcej niż 50% zanotowała ponad połowa szkółek i akademii, uczestniczących w badaniu!

Warto zauważyć, że szkółki i akademie wykazywały się dużą kreatywnością, prowadząc działania zastępcze w okresie epidemii – począwszy od prowadzenia treningów online, poprzez szerokie działania w mediach społecznościowych, skierowane do zawodników i ich rodziców, na akcjach charytatywnych, turniejach esportowych czy dystrybucji gadżetów promocyjnych kończąc. Bardzo duża część respondentów w trakcie epidemii podnosiła swoje kompetencje, uczestnicząc w szkoleniach czy webinarach. Niestety, w efekcie zamrożenia gospodarki, po wznowieniu treningów znacząco spadła liczebność zawodników w klubach – ponad połowa respondentów zadeklarowała od 10% do nawet 40% mniejszą liczbę zawodników.

Ważnym aspektem w finansowaniu szkółek i akademii piłkarskich są dotacje – 37% respondentów zadeklarowało, że pozostały one bez zmian pomimo epidemii, jednak w przypadku blisko 28% badanych dotacje zostały cofnięte lub zmniejszone. W wielu przypadkach pojawiały się również odpowiedzi, zgodnie z którymi respondenci nie mieli jasnych informacji dotyczących dotacji lub zostały one zamrożone. 26% respondentów nie pozyskała żadnych dotacji w bieżącym roku. W dłuższym okresie respondenci są raczej optymistyczni, nie przewidują konieczności redukcji zatrudnienia czy wynagrodzeń, nie zakładają także konieczności zmiany profilu działalności.

Bardzo istotnym elementem z punktu widzenia procesu szkoleniowego są obozy sportowe, organizowane przez szkółki i akademie. Dodatkowo, stanowią one ważny element rocznego budżetu wielu klubów. W związku z epidemią 27% badanych całkowicie rezygnuje z organizacji obozów lub półkolonii, natomiast spośród 69% które na pewno będą je organizować, 61% deklaruje niższe zainteresowanie ofertą obozową ze strony rodziców.

W wyniku decyzji PZPN oraz związków wojewódzkich, wszelkie rozgrywki w piłce nożnej juniorskiej zostały odwołane już na początku pandemii. Jak pokazuje badanie, respondenci podzielili się po równo swoim odpowiedziami – 45% uważa, że odwołanie rozgrywek było słuszną decyzją, również 45% stoi na stanowisku, że rozgrywki powinny zostać zawieszone i wznowione, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

W związku z kryzysem wywołanym koronawirusem, szkółki i akademie piłkarskie miały duże oczekiwania względem Rządu RP oraz PZPN w zakresie wsparcia ich bieżącej działalności. Niestety, jak pokazało badanie, wsparcie to zostało ocenione bardzo negatywnie – 38% respondentów oceniło wsparcie Ministerstwa Sportu raczej negatywnie, zaś kolejne 12% zdecydowanie negatywnie. Warto jednak podkreślić, że 38% badanych nie miało zdania. Oceniając z kolei działania PZPN skierowane do szkółek i akademii, 40% respondentów oceniło to wsparcie raczej negatywnie, a 22% zdecydowanie negatywnie. Szkółki i akademie piłkarskie miały możliwości skorzystania z różnych form wsparcia, realizowanych w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Jak pokazała jednak praktyka, blisko 30% w praktyce nie skorzystało z żadnej z tych form. Najpopularniejsze były świadczenia postojowe (16%), odroczenie należności wobec ZUS (15%) oraz niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy (15%).

Zdecydowana większość respondentów planuje działania zapobiegawcze, na wypadek kolejnego kryzysu – przygotowanie do prowadzenia regularnych treningów online, usprawnienie komunikacji z rodzicami czy zabezpieczenie „poduszki” finansowej. W kontekście ewentualnego wsparcia ze strony władz piłkarskich, respondenci oczekują przede wszystkim większego wsparcia merytorycznego i finansowego, w szczególności dla mniejszych szkółek i akademii. Wielokrotnie w odpowiedziach pojawiał się również temat Programu Certyfikacji PZPN, który jest dodatkowym obciążeniem czasowym i finansowym, nie dając od blisko roku wymiernych korzyści, a tym bardziej w okresie epidemii.

Wpływ epidemii COVID-19 na szkolenie piłkarskie w Polsce – raport z badania

Przeczytaj nasze inne raporty:

Dołącz do nas i rozwijaj swoją szkółkę lub akademię piłkarską!

#RazemDlaPiłki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bądź na bieżąco z tematami piłki dziecięcej oraz młodzieżowej! Nie przegap żadnej nowości i odbierz bon!

  • bezpłatny dostęp do panelu dyskusyjnego o sporcie dzieci i młodzieży z m.in. Moniką Pyrek i Łukaszem Panfilem
  • 30% rabatu na wszystkie materiały Forum SPORTBIZ 2020 oraz szkolenia SPORTBIZ Academy
  • wartościowe raporty bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową
  • Zapisałaś/zapisałeś się do newslettera. Dziękujemy!

    Wystąpił błąd podczas próby subskrybcji. Spróbuj ponownie.

    Razem dla piłki will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.