Wysyłamy pismo do władz RP z apelem o zmniejszenie obostrzeń dla sportu dzieci i młodzieży!

Nasza ubiegłotygodniowa petycja dotycząca zmniejszenia obecnych obostrzeń dla sportu dzieci i młodzieży spotkała się z ogromnym pozytywnym odzewem ze strony całe środowiska sportowego! W kilka dni zebraliśmy 10 000 podpisów pod petycją – klubów, trenerów, rodziców czy zawodników.

Sama petycja to nie koniec – zgodnie z planem, wysyłamy oficjalne pisma do Kancelarii Premiera, Ministerstwa Sportu, a także Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu! W naszym apelu opieramy się o badania naukowe z całego świata, wskazujemy również wsparcie i zaangażowanie społeczności sportowej w naszym kraju.

Poniżej przedstawiamy treść pisma.

 

Szanowny Panie Premierze,

Jako organizacja integrująca kluby i akademie piłkarskie, ale równocześnie reprezentująca interes całego środowiska sportowego, apelujemy o rozważenie możliwości zmniejszenia obecnie obowiązujących obostrzeń i umożliwienie prowadzenia treningów w  sporcie dzieci i młodzieży.

Rozumiemy, że obecna sytuacja jest ekstremalnie trudna i wymagająca, jednak pojawia się bardzo dużo wątpliwości czy ograniczenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży faktycznie pomoże w ograniczyć rozprzestrzenianie pandemii? Czy może jednak skutki, w  szczególności długofalowe, będą wręcz przeciwne i tylko negatywnie wpłyną na kondycję fizyczną naszego społeczeństwa, która już przed pandemią pozostawiała wiele do życzenia?

Nasz apel motywujemy własnymi obserwacjami negatywnych skutków wpływu pandemii na zdrowie fizyczne i psychiczne społeczeństwa, ale opieramy się również na licznych międzynarodowych badaniach. Z punktu widzenia sportu dzieci i młodzieży, kluczowe są dwa obszary badań – rozprzestrzenianie się wirusa na świeżym powietrzu, a także fizyczno-psychiczne konsekwencje ograniczenia aktywności fizycznej, zwłaszcza wśród najmłodszych.

Naukowcy zwracają uwagę, że świeże powietrze bardzo mocno rozrzedza wirusa co sprawia, że ryzyko jego rozprzestrzeniania jest minimalne. Dodatkowo, promieniowanie ultrafioletowe, emitowane przez Słońce, ma niszczący wpływ na cząsteczki wirusa. Jak pokazały badania m.in. niemieckiego Instytutu Kocha, zakażenia wirusem na dworze, przy aktywności fizycznej, praktycznie się nie zdarzają. Wynika to również z faktu, że do zakażenia potrzebny jest stały kontakt dwóch osób przez co najmniej kilka minut, co w praktyce w  większości dyscyplin sportowych się nie zdarza.

Kolejnym źródłem informacji są badania prowadzone w Irlandii przez Centrum Ochrony i Monitorowania Zdrowia (ang. Health Protection Surveillance Centre – HPSC) które wskazują, że spośród ponad 230 tys. zakażeń odnotowanych do 24 marca, tylko 262 przypadki związane były z zakażeniem na świeżym powietrzu, co stanowi zaledwie 0,1%. Co więcej, zarówno w  Polsce, jak i w międzynarodowych badaniach brakuje informacji, które wskazywałyby na generowanie ognisk zakażeń przez zajęcia i aktywności sportowe.

Innym aspektem, związanym z ograniczeniem aktywności fizycznej, są negatywne konsekwencja dla zdrowia społecznego. Polska od lat należy do krajów, które notują najniższe wskaźniki aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży – otyłość, choroby cywilizacyjne i  liczne problemy zdrowotne wynikają właśnie w dużej mierze z braku ruchu. W tym kontekście, kolejne ograniczenia bez wątpienia będą miały dalszy negatywny wpływ na zdrowie społeczne. Te problemy zostały zauważone chociażby przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, w badaniu zrealizowanym przez SportImpakt i Fundację V4Sport. Jak wskazują autorzy badania, zrealizowanego wśród uczniów klas 1-8 i ich rodziców, negatywne skutki fizyczne i psychiczne będą miały długotrwały efekt dla zdrowia dzieci i młodzieży.

Na koniec warto odwołać się do raportu opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia, która zaleca dzieciom i młodzieży nawet 60 minut ruchu dziennie, w tym trzy intensywne aktywności fizyczne w tygodniu. Już przed pandemią wyniki Polaków pozostawiały dużo do życzenia, a obecne ograniczenia ten problem tylko pogłębiają.

Nasz apel o złagodzenie ograniczeń popieramy również silnym wsparciem i akceptacją ze strony środowiska sportowego – klubów, trenerów, a także rodziców i sportowców-amatorów. Utworzoną przez nas petycję w formie online poparło blisko 10 000 osób – wierzymy, że tak mocne wsparcie będzie stanowiło istotny argument dla odpowiednich instytucji, skłaniający do ograniczenia obecnych obostrzeń.

Do naszego apelu dołączamy również materiały źródłowe, na których podstawie opieramy naszą inicjatywę, a także listę osób, wspierających nasze działanie.

Z poważaniem,

Do wiadomości:

  1. P. Adam Niedzielski, Minister Zdrowia
  2. P. Piotr Gliński, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
  3. P. Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Załączniki:

Sygnatariusze petycji:

https://www.petycjeonline.com/petycja_o_zniesienie_obostrze_pandemicznych_dla_sportu_dzieci_i_modziey

Źródła i badania:

https://www.dw.com/pl/koronawirus-jak-du%C5%BCe-jest-ryzyko-zaka%C5%BCenia-na-zewn%C4%85trz/a-56809395

https://sportimpakt.org/zmiana-aktywnosc-fizyczna-dzieci-i-mlodziezy-w-okresie-covid/

https://www.bbc.com/news/explainers-55680305

https://familysports.pl/dla-dzieci/aktywnosc-fizyczna-na-swiezym-powietrzu-podstawa-rownowagi-psychicznej-nastolatkow/

https://www.dw.com/pl/koronawirus-i-sport-co-najmniej-21-minut-ruchu-dziennie/a-55738977

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0045_PL.pdf

https://www.irishtimes.com/news/ireland/irish-news/outdoor-transmission-accounts-for-0-1-of-state-s-covid-19-cases-1.4529036

https://link.springer.com/article/10.1007/s10311-021-01224-9

Pełna treść pisma dostępna jest tutaj.

 

Rozwijaj swój klub razem ze Stowarzyszeniem PASS – sprawdź, w jaki sposób pomagamy szkółkom i akademiom piłkarskim z całego kraju. 

Dołącz do Stowarzyszenia PASS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *