Efektywne wykorzystywanie mediów społecznościowych w działalności akademii piłkarskich cz. 1/2

Dzisiaj, korzystając z porad Olimpii Jenczek zawartych w jej książce pt. Nie zostawaj w tyle! Jak wykorzystywać media społecznościowe do promocji i komunikacji działań NGO, przedstawiamy kilka filarów komunikacji w mediach społecznościowych, szczególnie ważnych dla różnych organizacji, stowarzyszeń – w tym także dla akademii piłkarskich.

Social media, w przeciwieństwie do mediów tradycyjnych, jak np. telewizja czy prasa, charakteryzują się przekazem dwukierunkowym. Oznacza to, że każdy użytkownik danego portalu może skomentować post zamieszczony na profilu naszej akademii, firmy, organizacji, etc. Poza tym, media społecznościowe są oczywiście bardzo popularne.

Ze względu na to, nasza aktywność w mediach społecznościowych powinna być odpowiednio przemyślana.

1. Budowanie dobrych relacji – jak to robić?

Przedstawiać sukcesy jako wspólne zasługi. Na przykład, kiedy wstawiamy zdjęcia szczęśliwych dzieci po treningu czy po wygranym meczu, możemy podkreślać, że szczęście młodych zawodników i zawodniczek jest zasługą zarówno trenerów, zarządzających akademią, jak i rodziców oraz kibiców.

Reagować na potrzeby wyrażane przez odbiorców. Kiedy otrzymujecie prośby, by pokazać jak trenujecie bądź ktoś chce obejrzeć, rozgrywany przez Wasz zespół, mecz, postarajcie się stworzyć transmisję live z meczu lub wrzucić jakiś fragment wideo z treningu.

Reagować na komentarze odbiorców. Najlepiej nie pozostawiać pytań bez odpowiedzi czy rozpoczętych dyskusji bez wyrażenia zdania z perspektywy akademii.

Używać słów „proszę” i „dziękuję”. Jeśli organizujecie turniej i potrzebna jest Wam pomoc w jego odpowiedniej organizacji, bez problemu można o nią poprosić. Natomiast po samym turnieju, warto wrzucić zdjęcie z tej imprezy i podziękować pomagającym osobom za duże zaangażowanie w przygotowanie turnieju.

Przyjęta strategia to tylko plan, który można zmieniać. Warto być elastycznym. Jeżeli zauważycie, że określony typ postów przynosi największe zainteresowanie, nie bójcie się wrzucać ich jeszcze więcej.

2. Oddziaływanie na emocje

– Należy jednak przemyśleć jakie emocje chcemy pobudzać wśród odbiorców naszego profilu. Skrajne zapewnią nam duże poruszenie i tzw. klikalność postów, lecz długofalowe efekty otrzymamy budując takie emocje jak poczucie przynależności do grupy, która podejmuje ciekawe działania, szczęście po zwycięstwach, poczucie zaufania czy też poczucie ciepłej, przyjacielskiej atmosfery.

Źródło: Olimpia Jenczek, Jakie są cztery podstawowe zasady komunikacji w internecie dla organizacji pozarządowych?, [w:] Nie zostawaj w tyle! Jak wykorzystywać media społecznościowe do promocji i komunikacji działań NGO?, s. 19-22, https://warszawa.ngo.pl/scwo/publikacje.

Już niebawem udostępnimy drugą część artykułu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *