Ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika dla akademii piłkarskich

Coraz częściej, oprócz realizacji swojej pasji jaką jest niewątpliwie prowadzenie akademii piłkarskiej, właściciele myślą o zarabianiu na szkoleniu zawodników. Piłka nożna to biznes, który powinien przynosić również właścicielom akademii zyski finansowe. W związku z powyższym powstaje podstawowe pytanie –  czy każdej akademii piłkarskiej należy się ekwiwalent za wyszkolenie zawodników?

Otóż nie. Zgodnie z regulacjami Polskiego Związku Piłki Nożnej ekwiwalent za wyszkolenie zawodników należy się wyłącznie klubom będącym członkami PZPNu. Aby więc, mieć prawo do ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników, akademia piłkarska musi posiadać status członka PZPN.

Czy każda akademia piłkarska może zostać członkiem PZPNu? Zależy to od tego w jakiej formie prawnej działa akademia. Otóż, klubem piłkarskim, a zarazem członkiem PZPNu może być jedynie akademia piłkarska posiadająca osobowość prawą i działająca w postaci: stowarzyszenia, stowarzyszenia kultury fizycznej, spółki akcyjnej, sportowej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uczniowskiego klubu sportowego.

Co zatem zrobić kiedy nasza akademia nie posiada statusu członka PZPN? Czy w takim wypadku możliwe jest uzyskiwanie ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników?

Okazuje się, że tak. Istnieją rozwiązania prawne pozwalające w odpowiedni sposób zabezpieczyć interesy finansowe właścicieli i uzyskiwać im znaczne wynagrodzenie za szkolenie zawodników.

 

Artykuł ukazał się pierwotnie na stronie www.prawopilkarskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *