Facebook – kluczowe narzędzie komunikacji w marketingu sportowym

Media społecznościowe to w zasadzie nieodłączny element życia wielu ludzi, z których duża część to kibice, zawodnicy, czy też mecenasi i sponsorzy sportu. Kluby i związki sportowe, sami sportowcy oraz firmy ujmujące w swoich strategiach marketing poprzez sport ciągle starają się udoskonalać swoje działania oraz poszukiwać efektywnych dróg dotarcia do odbiorców właśnie w tym obszarze. Facebook w dużej mierze odpowiada tym potrzebom i w zasadzie to główne medium społecznościowe, w którym można zgromadzić ogromną publikę oraz odnieść sukces na polu marketingowym!

Pomimo tego, iż Facebook jest już od dobrych kilku lat mocno zakorzeniony na rodzimym rynku, nadal można dostrzec wiele mankamentów oraz niekoniecznie dobrych praktyk wśród uczestników rynku sportowego. O ile w przypadku większych jednostek biznesowych czy klubów sportowych ogólnie można stwierdzić, że takowe działania są naprawdę optymistyczne, o tyle wśród mniej zawodowych i amatorskich jednostek często można dostrzec wiele niedociągnięć, czy nawet w niektórych przypadkach zupełnej nieskuteczności prowadzenia profili na Facebooku. Przede wszystkim wynika to z braku odpowiedniej wiedzy, czerpania z błędnych wzorców lub po prostu z niewystarczającej inspiracji. Nie chcę wspominać tutaj o budżetach i kwestiach finansowych – postaram się udowodnić, że można prowadzić efektywną komunikację z pomocą Facebooka pokonując te bariery.

Postanowiłem skupić się przede wszystkim na klubach sportowych – głównie na półprofesjonalnych i amatorskich oraz na akademiach piłkarskich. Artykuł kieruję także do sportowców prowadzących swoje profile oraz związków sportowych czy firm wykorzystujących sport w swoich strategiach marketingowych. Celem publikacji jest przedstawienie pomysłów oraz przyczynienie się do rozwoju i poprawy skuteczności funkcjonowania mediów społecznościowych w Polskim obszarze rynku sportowego.

Temat mediów społecznościowych, a nawet samego Facebooka jest bardzo rozległy i ciężko napisać o wszystkim w jednym artykule – postarałem się poruszyć najważniejsze kwestie, ale planuję jednak kolejne teksty, w których zobowiązuję się szerzej omówić i przeanalizować poszczególne pojęcia.

Facebook – krótka charakterystyka oraz cel obecności

Dlaczego określiłem w tytule Facebook jako “kluczowe” narzędzie komunikacji? Jest to najpopularniejsze medium społecznościowe na świecie – liczba unikalnych użytkowników na tym portalu wynosi ponad 2,2 mld i stale rośnie (Źródło: Digital in 2019 Global Overview, We Are Social, Hootsuite). W Polsce Facebook również ma najsilniejszą pozycję – użytkuje go ponad 17 mln osób (Źródło: Digital in 2019 Global Overview). Z racji największej popularności można śmiało postawić tezę, iż obecność na tym portalu to w jakimś stopniu odpowiedzialność. Każda aktywność zostaje zaobserwowana i jest oceniana przez mniejsze lub większe grupy osób, wśród których są często kibice, ale i potencjalni sponsorzy.

Każde medium społecznościowe ma swoje typowe cechy, które stanowią o ich charakterystyce  – mocno upraszczając i uogólniając, Instagram to przede wszystkim komunikacja za pośrednictwem zdjęć, Twitter w dużej mierze koncentruje się wokół treści tekstowych, LinkedIn stawia na materiały stricte biznesowe, a co natomiast charakteryzuje Facebooka?

Facebook to miejsce, gdzie dzielimy się wszelkiego rodzaju materiałami – zdjęcia, filmy, grafiki czy też teksty. Tak szeroki wachlarz możliwości jest główną cechą charakterystyczną portalu, który w dużej mierze zadecydował o jego popularności. Można zdefiniować główne powody, dla których ludzie korzystają z Facebooka:

  • Interakcja z innymi ludźmi
  • Ważne źródło informacji
  • Poszukiwanie nowych podmiotów oraz ich weryfikacja
  • Odkrywanie oraz dzielenie się opiniami
  • Nawiązywanie kontaktów z podmiotami w ramach obsługi klienta

Nawiązując do podanych wyżej powodów korzystania z Facebooka i przechodząc do meritum artykułu, należy odpowiedzieć na pytanie – dlaczego warto dobrze prowadzić profil na Facebooku w kontekście marketingu sportowego? 

Facebook to dobre miejsce do budowania pozytywnego wizerunku, który może być podstawą do korzystnych rozmów z potencjalnymi sponsorami. Dzięki skutecznym działaniom sportowiec ma szansę zwiększenia swojej popularności, a klub znalezienia nowych kibiców. W przypadku akademii sportowych budowa pozytywnego wizerunku jest ważna, gdyż pozwala na potwierdzenie wiarygodności wśród rodziców.

Warto poznać działanie Facebooka oraz zaznajomić się z podstawami budowania solidnych fundamentów istnienia w tym medium społecznościowym!

Algorytm Facebooka – dlaczego wiedza o tym jest tak ważna?

Ważną rzeczą, o której trzeba wspomnieć na początku, aby móc w pełni zrozumieć dalszą część tej publikacji jest omówienie pojęcia EdgeRank – istotnym jest także przedstawienie definicji zasięgu.

Zasięg to liczba osób, które zobaczyły jakikolwiek post opublikowany przez daną stronę na Facebooku. Zasięgi można podzielić na dwa rodzaje: organiczne (darmowe), czyli uzyskiwane z wyłączeniem płatnych akcji promocyjnych oraz płatne, które są efektem dodatkowych działań reklamowych. Za regulowanie zasięgu organicznego odpowiada EdgeRank.

Tematyka reklam oraz zasięgów płatnych jest bardzo szeroka i zasługuje na odrębny artykuł w odniesieniu do marketingu sportowego. W tej publikacji skupię się głównie na zasięgach organicznych oraz samym schemacie i najważniejszych podstawach funkcjonowania Facebooka.

EdgeRank to algorytm, który na podstawie tysięcy różnych wskaźników ocenia oraz decyduje jakie posty wyświetlać poszczególnym użytkownikom Facebooka – algorytm analizuje jakość każdego postu oraz jego dopasowanie do danej osoby. 

Pojawia się więc pytanie – dlaczego został wprowadzony EdgeRank? Powodów jest kilka, ale najważniejszy z nich to ogromna liczba użytkowników serwisu – pojawiająca się duża konkurencja oraz brak możliwości wyświetlania wszystkich postów poszczególnym osobom.

Warto zobrazować to na przykładzie: jeżeli użytkownik ma polubione 1500 stron oraz posiada 1500 znajomych i przy założeniu, że wszyscy publikować będą po jednym poście dziennie, do przedstawienia jest około 3000 postów. Ile realnie jest w stanie zobaczyć użytkownik Facebooka? Oczywiście wszystko zależy od czasu poświęcanego dla serwisu, ale jest to zazwyczaj nie więcej niż kilkaset postów dziennie. Algorytm działa z korzyścią dla użytkowników starając, aby wyświetlane dla nich posty były jak najbardziej trafne oraz zgodne z ich zainteresowaniami.

W głowach wielu osób pojawia się zapewne pytanie – skąd Facebook wie, czym interesuje się dana osoba? Można sprawdzić to tutaj: Facebook Ads Preferences

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Już od momentu założenia konta algorytm analizuje, jakiego typu strony lubi użytkownik, z kim wchodzi w najczęstsze interakcje, jakie rodzaje postów najbardziej przykuwają uwagę użytkownika itd. Na tej podstawie algorytm dobiera zainteresowania i przypisuje je każdemu użytkownikowi portalu.

Jakie składowe ma algorytm? Na podstawie czego oceniane są posty?

Sam Facebook pilnie strzeże swoje rozwiązania, jednak udostępnia użytkownikom podstawowe wytyczne, na podstawie których można poznać ogólne działanie algorytmu.

Chcąc jak najprościej przedstawić ogólny schemat działania algorytmu, można rozpisać go na trzy wzajemnie oddziałujące na siebie czynniki: Affinity (Powiązanie), Time Decay (Odstęp czasu) oraz Weight (Waga postu).

Affinity – wskaźnik, który definiuje powiązanie użytkownika z daną stroną. W ramach Affinity Facebook analizuje, jak często odbiorca reaguje na posty wybranej strony, czy je udostępnia bądź ile razy je ukrywał.

Upraszczając, ten czynnik odpowiada za eliminowane z tablicy użytkownika posty ze stron, które kiedyś zostały polubione, jednak aktualnie nie interesują już danego odbiorcy.

Time Decay – najprostsza do zrozumienia składowa algorytmu, analizująca okres czasu, który upłynął od opublikowania danego postu. Przedstawiając to najogólniej, im więcej czasu upłynęło od publikacji, tym prawdopodobieństwo na wyświetlenie postu jest coraz niższe, spadając stopniowo do zera.

Weight – waga postu określa jego wartość ze względu na rodzaj treści oraz liczbę i typ uzyskanych reakcji. Z punktu widzenia Facebooka najbardziej atrakcyjne są transmisje na żywo oraz treści wideo. W dalszej kolejności portal nagradza kolejno zdjęcia, grafiki, a w najmniejszym stopniu linki i treści tekstowe. Do wagi postu wliczają się także rodzaje aktywności odbiorców, które mają następującą wartość: najbardziej cenne są udostępnienia, w dalszej kolejności są komentarze, a najmniej istotne są polubienia i pozostałe reakcje.

W dużej mierze Facebook stawia na treści udostępniane przez rodzinę i znajomych, co niestety odbija się na profilach firmowych. Algorytm negatywnie wpływa na zasięgi organiczne praktycznie każdej strony, który jest obniżany do granic możliwości, aby zachęcać do kupowania reklam. Czy istnieją sposoby na obejście algorytmy i docieranie do szerszej liczby osób? 

Przedstawiam propozycje działań, które pozwolą na budowanie lepszych zasięgów organicznych – w kolejnych częściach artykułu ta tematyka również będzie omawiana.

  • Publikowanie różnych formatów, które zaciekawią odbiorców – warto nie skupiać się na najpopularniejszych typach postów, ale próbować nowych rozwiązań
  • Angażowanie odbiorców – zachęcanie ich do interakcji oraz budowanie jak najkorzystniejszych relacji, które zostanie omówione szerzej w dalszej części tego artykułu
  • Zachęcanie do wyboru “Wyświetlaj najpierw” – dobrze jest przedstawić odbiorcom krótką instrukcję wraz z załączoną grafiką i regularnie przypominać o tym zabiegu

Wskazówka: Użytkownik przebywając na stronie głównej profilu po najechaniu na przycisk “Obserwowanie” może wybrać opcję “Wyświetlaj najpierw”.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Tworząc atrakcyjne treści, które przy odrobinie zaangażowania i inicjatywie wcale nie muszą być trudne do wykonywania, można budować silne w zasięgi organiczne strony!

Konfiguracja profilu – tworzenie fundamentu sukcesu

Chcąc prowadzić skuteczne działania na Facebooku należy zacząć od samego profilu i sprawdzenia, czy wszystko jest poprawnie skonfigurowane. Jest to pewnego rodzaju wyznacznik profesjonalizmu, a źle przygotowany profil niestety nie jest powodem do zadowolenia. 

Należy także pamiętać, że profil jest indeksowany przez wyszukiwarkę Google, czyli pokazuje się w wynikach wyszukiwania – warto wiedzieć, że bezpośrednio z tego źródła trafiają tutaj kibice czy też potencjalni sponsorzy, którzy budują sobie na podstawie przygotowania strony obraz poziomu wiarygodności całej jednostki.

O późniejszym postrzeganiu każdej kolejnej treści decyduje często właśnie pierwsze wrażenie, na które wpływ ma w dużej mierze wygląd i odpowiednia konfiguracja profilu.

Nazwa strony

Warto solidnie zastanowić się nad odpowiednią nazwą dla strony – dobrze, aby obejmowała oczywiście nazwę klubu bądź jednostki oraz często dobrze jest dodać także profil działalności. Ludzie często wykorzystują wyszukiwarkę Facebooka, chcąc odnaleźć wiele miejsc – jest to szczególnie ważne w przypadku chociażby akademii sportowych. Jak odnieść to do praktyki? Rodzic chcący zapisać dziecko na treningi piłkarskie w danym mieście najpewniej poszuka na Facebooku hasła: “Akademia Piłkarska” + “Miasto”. W takim przypadku na górze listy pokażą się profile, które posiadają właśnie taką frazę w swojej nazwie.

Ma to także przełożenie w przypadku skrótów i odniosę się tutaj chociażby do związków sportowych. Zdecydowanie lepiej jest nazwać profil pełną nazwą, która przedstawia charakterystykę działalności, niż właśnie skrótem, który dla wielu osób może nie być intuicyjny. 

Chcąc zmienić nazwę strony wystarczy wybrać kartę “Informacje”, umiejscowioną w lewej części strony. Po kliknięciu przycisku “Edytuj” w kategorii Ogólne przy polu z nazwą strony należy zapoznać się z zasadami portalu co do nazewnictwa oraz dokończyć proces ewentualnej zmiany nazwy. Facebook po wysłaniu prośby o zmianę nazwy strony ma 3 dni na jej rozpatrzenie, a w przypadku pozytywnej weryfikacji nie można przez 7 dni cofnąć publikacji strony ani ponownie zmieniać jej nazwy, zatem trzeba robić to z dużą ostrożnością!

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Adres strony

Adresu strony nie należy mylić z nazwą strony – chodzi tutaj o adres URL, czyli treść linku, który jest widoczny i wpisywany w polu przeglądarki. 

Po utworzeniu profilu, jego adres URL jest dosyć przypadkowy i oprócz nazwy zawiera także ciąg przypadkowych cyfr. Taki adres jest trudny do zapamiętania i zdecydowanie nie wygląda profesjonalnie.

Posiadając indywidualny adres strony, daje on możliwość łatwiejszego linkowania do profilu lub przedstawiania informacji o obecności na Facebooku chociażby na wszelkich ulotkach, broszurach lub w pozostałych materiałach drukowanych. Dobrze, aby adres URL był tożsamy z główną nazwą strony oraz jeżeli to możliwe, spójny z adresami wykorzystywanymi w pozostałych mediach społecznościowych. 

Wskazówka: Warto umieszczać adres URL we wszelkich materiałach takich jak plakaty czy wizytówki. Oprócz tego dobrze jest osadzać adres URL w stopkach wiadomości mailowych, zarówno maila biurowego jak i wszystkich pracowników. Dzięki temu można docierać do nowych odbiorców oraz szerzej komunikować działanie profilu.

Warto pamiętać, iż adres URL strony jest równocześnie adresem pozwalającym kierować odbiorców do Messengera. Podobnie jak w przypadku nazwy strony, chcąc zmienić adres URL należy wybrać kartę “Informacje”, znajdującą się w lewej części strony.

Zdjęcie profilowe

Oczywiście, w przypadku klubów czy jednostek sportowych jest to miejsce na herb bądź logo. Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach – po pierwsze ważny jest poprawny rozmiar grafiki.

Wskazówka: Czy to w przypadku zdjęcia profilowego czy grafiki w tle, ale także i wszelkich innych dodawanych grafik w postach ważne są ich poprawne wymiary. Skąd wiadomo jaki rozmiar będzie odpowiedni? W sieci dostępnych jest mnóstwo stron – wpisując w wyszukiwarce frazę „wymiary grafik na Facebooku” bez problemu można znaleźć wiele źródeł z informacjami.

Oczywiście grafika powinna być w jak najlepszej jakości, aby po jej powiększeniu wyglądała profesjonalnie. Drugą ważną kwestią jest świadomość, że zdjęcie profilowe prezentowane w aktualnościach przy postach wyświetla się w małym rozmiarze oraz przyjmuje kształt koła. Być może jest to szczegół, ale zbyt duża ilość tekstu w zdjęciu profilowym może być nieczytelna, a źle przygotowana grafika może utrudniać poprawne identyfikowanie strony i zaburzać estetykę postu.

Cover photo

Zdjęcie w tle, czyli inaczej Cover Photo to pierwsza rzecz, jaką widzi i na którą najmocniej zwraca uwagę osoba wchodząca na dany fanpage. Jest to miejsce, w którym powinny być zawarte kluczowe komunikaty.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Jak można ciekawie zagospodarować zdjęcie w tle? Dobrym pomysłem jest przygotowanie grafiki z wiadomością o najbliższym meczu, krótkie przedstawienie jednostki, obszar działania bądź ogólne informacje na przykład o zbliżających się obozach sportowych.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Zdjęcie w tle może komunikować także o nadchodzącym wydarzeniu bądź o ważnych z punktu widzenia odbiorców informacjach. Możliwe jest wykorzystanie tutaj filmu bądź pokazu slajdów składającego się z kilku grafik.

W przypadku Cover photo jak i innych grafik należy pamiętać, że na ekranie telefonu obraz może przybierać inne wymiary niż w przypadku komputera. Oczywiście należy sprawdzać rekomendowane wymiary, ale po opublikowaniu grafiki warto jest sprawdzać jak wygląda ona na różnego typu urządzeniach.

Przycisk Call To Action

Elementem przyciągającym dużą uwagę jest przycisk Call To Action, umiejscowiony tuż pod zdjęciem w tle. Dostępnych jest kilka różnych typów, a każdy z nich ma swoje warianty – warto wybrać przycisk, najlepiej dopasowany do swojej działalności.

Odpowiednio dobrany przycisk CTA jest dobrym czynnikiem motywującym dla odbiorców do wykonania danej czynności. Można go ustawić, najeżdżając na przycisk CTA pod zdjęciem profilowym oraz postępować zgodnie z instrukcją na ekranie.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Informacje

Ważne, aby dokładnie wypełnić wszystkie informacje zawarte w profilu – chodzi tutaj przede wszystkim o takie kwestie jak adres, aktualny numer telefonu oraz e-mail klubowy czy sam opis działalności strony.

Dzięki dobrze uzupełnionym opisom czy wszelkim informacjom, strona może być lepiej pozycjonowana, wzbudzać poczucie wiarygodności wśród odbiorców oraz być po prostu funkcjonalna.

Informacje strony można edytować poprzez wybranie opcji “Edytuj informacje o stronie” z poziomu dodatkowych opcji na stronie głównej profilu. Dobrze jest również sprawdzić poprawność i kompletność wszystkich danych wybierając kartę “Informacje”, znajdującą się w lewej części strony.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Karty

Konfigurując dokładny wygląd strony nie można zapomnieć o odpowiednim doborze kart, które widoczne są po lewej stronie każdego profilu. Karty są dopasowywane na podstawie szablonu strony, który wybierany jest w momencie zakładania strony, jednak można je edytować i dopasowywać wedle własnych preferencji.

Chcąc zmienić dopasowanie kart, należy wejść w Ustawienia oraz wybrać “Szablony i karty” – na dole strony przedstawiony jest dotychczasowy układ oraz przykłady kart, które można dodać.

Dodatkowe ustawienia

Warto zwrócić także na dodatkowe ustawienia, które w znaczący sposób mogą usprawnić zarządzanie profilem. Wybierając “Ustawienia”, a następnie opcję “Ogólne” można skonfigurować kilka ciekawych kwestii.

Warto przyjrzeć się każdej opcji, jednak ja zarekomenduję kilka dosyć istotnych:

  • Grupa odbiorców aktualności i widoczność postów – dosyć kluczowa sprawa w przypadku profili, które posiadają przynajmniej kilka tysięcy fanów. Wybierając tą opcję można podczas publikowania postów zawężać grupy odbiorców, dzięki czemu łatwiej jest dotrzeć do “właściwych” ludzi – omówię to jeszcze w dalszej części artykułu.
  • Wiadomości – nie warto zamykać się na odbiorców i dobrze jest zezwolić na kontakt poprzez wyświetlanie przycisku “Wyślij wiadomość”. Dzięki temu ludzie mogą swobodnie kontaktować się ze stroną.
  • Możliwość dodawania znaczników – dobrze jest wybrać tą opcję i przy publikowaniu zdjęć zachęcać ludzi do oznaczania się na zdjęciach. Ważne jest, aby na zdjęciach oznaczali się sami odbiorcy, a nie administrator – pozwoli to na budowanie szerokich zasięgów.
  • Moderacja strony oraz filtr wulgaryzmów – można samemu wybrać słowa, na podstawie których będą blokowane komentarze. Biorąc pod uwagę, że sport jest dziedziną życia, która potrafi wzbudzać skrajne emocje, warto dobrze skonfigurować to ustawienie

Strategia działania – zaplanowana droga do celu

Prowadzenie jakichkolwiek działań musi mieć strategię, czyli ogólny plan działania, który należy realizować. Chciałbym w tym miejscu skupić się na praktycznych i najważniejszych wskazówkach.

Przede wszystkim warto postawić sobie pytanie, dla kogo tworzymy – jest to o tyle istotne, iż pozwoli na ciekawsze przygotowywanie jakichkolwiek treści.

Nie spoglądaj na swój profil z własnego punktu widzenia, lecz myśl o wszystkim jako użytkownik – to co jest oczywiste dla Ciebie, wcale nie musi być jasne dla odbiorcy!

Osoby prowadzące profile często zadają sobie pytanie – jakie posty zamieszczać? Takie, które są na temat działalności – treści mają na celu przyciągnąć uwagę i zainteresować odbiorców. Mając określoną grupę ludzi dla których tworzona jest strona, to dla nich należy dostosowywać język oraz całość przekazu. 

Przedstawiam najważniejsze wskazówki, o jakich należy pamiętać, planując jakiekolwiek działania na Facebooku:

  • Punktualność – ludzie nie lubią czekać i oczekują wiadomości “tu i teraz”. Takie informacje jak wynik meczu czy rozstrzygnięcie turnieju dobrze jest publikować od razu po ich zakończeniu, nie zmuszając ludzi do zbędnego wyczekiwania – to częsty powód utraty zaufania swoich odbiorców.
  • Regularność – warto zaplanować harmonogram dostosowany do działalności oraz możliwości i publikować zgodnie z przyjętym planem. Porządkuje to wszelkie działania oraz pozwala ułatwiać pracę nad tworzeniem treści.
  • Estetyka – dobrze jest dbać o estetykę swoich postów. Nie warto przesadzać z emoji, należy pilnować poprawności językowej oraz stworzyć i realizować plan identyfikacji wizualnej – stały font, kolorystyka, wzornictwo.

Główną formą aktywności na Facebooku jest oczywiście publikowanie postów, które mogą objawiać się w różnych formatach – co jakiś czas facebook dodaje nowe możliwości, więc warto eksperymentować oraz śledzić trendy. Ucz się od innych, obserwuj działania największych! Postaram się krótko scharakteryzować najważniejsze typy postów – dobrze jest próbować nowych rozwiązań i pozytywnie zaskakiwać swoich odbiorców! 

Przypomnę o hierarchii istotności postów według Facebooka –  największe zasięgi zdobywają transmisje na żywo oraz treści wideo. W dalszej kolejności premiowane są kolejno zdjęcia, grafiki oraz linki zewnętrzne.

Transmisje live

Transmisje na żywo są mocno wspierane przez Facebooka – warto wiedzieć, jak wykorzystywać je promocji. Pozwalają one na generowanie ciekawego contentu – przed transmisją warto tworzyć posty zachęcające do oglądania, a warto pomyśleć, o utworzeniu wydarzenia, które będzie przypominać o transmisji.

W trakcie transmisji można tworzyć Stories i fotorelacje, a po zakończeniu dobrze jest wyciąć najciekawsze fragmenty i publikować jako oddzielne materiały wideo.

Mając odpowiednie możliwości finansowe i organizacyjne można pokusić się o przygotowanie studia, w którym warto tworzyć autorskie programy czy też przeprowadzać wywiady z zawodnikami. Jeżeli istnieje taka możliwość oraz nie ma barier związanych z prawami transmisyjnymi warto pomyśleć o transmisjach na żywo z meczów lub wydarzeń.

Powiadomienie o transmisji na żywo pojawia się fanom strony – dobrze w trakcie transmisji odpowiadać na komentarze i wchodzić w interakcje z uczestnikami.

Nie mając możliwości organizacji profesjonalnych transmisji, można to robić chociażby za pomocą telefonu – relacje z treningów, pokazywanie ciekawych miejsc z perspektywy odbiorcy czy przeprowadzanie wywiadów z zawodnikami jest w zasięgu każdej strony!

Transmisji na żywo po zakończeniu zapisuje się automatycznie na profilu i każda osoba może powrócić do jej odtworzenia w każdym momencie.

Wideo

Podobnie jak w przypadku transmisji na żywo, wszystko zależy od możliwości organizacyjnych oraz posiadanego sprzętu. Nic jednak nie jest tutaj przeszkodą, aby tworzyć i publikować materiały wideo na swoim profilu!

W przypadku większych klubów warto wspomnieć, że dobrze jest dodawać napisy tekstowe (wywiady, głos lektora) do swoich filmów – dużo ludzi konsumuje treści na telefonach, mając wyłączony dźwięk i aby materiały wideo były w pełni zrozumiane, dobrze jest stosować ten zabieg.

Dobrze jest tworzyć cykle, dla których kibice będą wracać i obserwować profil – jakie materiały wideo można tworzyć z wykorzystaniem mniej profesjonalnego sprzętu?

Przedstawiam kilka proponowanych przeze mnie możliwości:

  • Tutoriale z udziałem zawodników, na których prezentują, jak poprawnie wykonywać poszczególne elementy techniczne dla danej dyscypliny (zwody, uderzenia itp.).
  • Zapowiedzi wideo na mecz, nagrywane przez zawodników, kibiców czy chociażby działaczy.
  • Krótkie wywiady z zawodnikami, nagrywane po treningach bądź meczach lub turniejach.
  • Mając możliwość nagrywania rozgrywek lub meczów, publikowanie najciekawszych akcji.
Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Zdjęcia

Publikowanie zdjęć to bardzo popularny rodzaj aktywności wśród wielu stron – mając do dyspozycji jedynie telefon komórkowy, również można pokusić się o całkiem solidne materiały.

Wykonując zdjęcia, należy skupiać się na zawodnikach – dobrze jest podejść bliżej bądź poprosić zawodników o pozowanie. Tak przygotowane fotorelacje na pewno będą wyglądać lepiej w przeciwieństwie do zdjęć, gdzie na zdecydowanej większość widać niebo bądź murawę, a sami zawodnicy są ledwo dostrzegalni.

W marketingu sportowym można publikować wszystko to, co dotyczy rywalizacji, treningów czy ogólnie pojętej tematyki sportowej. Warto jednak także spróbować pokazywać ludzką twarz oraz backstage, czyli po prostu ludzi w akcji – przedstawianie pracy kierownika zespołu, docenić pracowników obsługi, udostępnić zdjęcia trenerów przebywających na konferencji szkoleniowej, radość po zgłoszeniu zawodników do rozgrywek czy młodego zawodnika klubu odbierającego nagrodę dla najlepszego ucznia… Warto na zdjęciach pokazywać życie całego klubu oraz wszystkich jego członków!

Publikując fotorelacje warto wzywać ludzi, do oznaczania się na zdjęciach. Wrzucają więcej niż jedno zdjęcie, dobrze jest tworzyć albumy, które pomogą uporządkować wszystkie fotorelacje.

Grafiki

W wielu klubach bądź innych jednostkach związanych ze sportem częstym problemem jest brak możliwości wzbogacania prowadzonych stron o dobrze przygotowane grafiki – wynika to z braku wiedzy o możliwości tworzenia takich materiałów własnymi siłami. Istnieją programy, dzięki którym w intuicyjny sposób można tworzyć ciekawe materiały graficzne.

Bardzo popularnym i uznanym programem w świecie marketingu jest Canva – jest to platforma, na której można tworzyć grafiki od podstaw, lub z wykorzystaniem darmowych szablonów. W sieci dostępnych jest wiele instrukcji i tutoriali, jednak sam program jest bardzo intuicyjny i pozwala w bardzo niedługim czasie nauczyć się jego obsługi. Program posiada wersję darmową, która dla wielu osób będzie w zupełności wystarczająca.

Niezależnie od tego, czy osoba odpowiadająca za prowadzenie strony ma możliwość współpracy z grafikiem bądź jest zmuszona przygotowywać materiały graficzne własnymi siłami warto pamiętać, aby były one spójne. Co rozumieć pod tym pojęciem? Dobrze jest opracować zasady identyfikacji wizualnej, czyli stały font, kolorystyka i ogólne wzornictwo.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

W marketingu sportowym grafiki obejmują głównie plakaty, wszelkie banery czy różnego rodzaju grafiki komunikujące rozmaite informacje – dowolność jest jak najbardziej ceniona!

Linki

Łączenie ze sobą różnych typów wpisów (np. grafika oraz link w treści postu), gdyż negatywnie wpływa to na zasięg publikowanych treści – nie warto również dodawać kilku linków w jednym poście.

Jeżeli wklejany link jest wyjątkowo długi lub nie wygląda zbyt estetycznie, warto zdecydować się na skracanie linków za pośrednictwem takiego serwisu jak chociażby bit.ly

W przypadku, gdy wklejony link błędnie ładuje podgląd, można próbować naprawić go za pomocą specjalnego narzędzia, jakim jest Debuger. Chcą edytować podgląd linku własnej strony internetowej wraz ze wszystkimi tekstami należy zweryfikować domenę – można zrobić to w Menedżerze Firmy poprzez Ustawienia firmowe.

Wskazówka: Facebook bardzo mocno ucina zasięgi linków kierujących bezpośrednio do YouTube – jak można sobie z tym poradzić? Dobrze jest wyciąć krótki kawałek filmu i udostępnić go w poście jako teaser, a właściwy link dodać w pierwszym komentarzu pod postem.

Na podstawie przedstawionych powyżej formatów, mogę zaproponować kilka wskazówek tworzenia skutecznych postów:

  • Twórz cykle – wspominane już wcześniej, pozwalają nawiązywać relacje z odbiorcami, dzięki którym wracają na dany profil, w poszukiwaniu nowych materiałów.
  • Wykorzystuj okazje bądź święta lub pory roku – często dobrze jest nawiązywać do takich okoliczności, dzięki czemu stwarzana jest możliwość kreowania ciekawych i łatwych do przyswojenia treści.
  • Kreuj angażujące posty – dobrze, aby posty angażowały odbiorców oraz budziły chęć komentowania, udostępniania i wchodzenia w jak najczęstsze interakcje. Zamieszczaj pytania oraz zachęcenie do dyskusji w treści wpisu.
  • Podsuwaj fanom wyzwania wyzwania – jest to dobry sposób na aktywizację odbiorców, dzięki którym będą mogli pozytywnie zapamiętać stronę i chętnie na nią wracać.
  • Wzbogacaj posty o wezwania Call To Action – warto, aby każdy post na końcu posiadał komunikat, zachęcający odbiorcę do wykonania danej czynności (np. “kup bilet”, “zapisz się”, “wejdź na naszą stronę” itp.). Dzięki takiemu zabiegowi wzrasta prawdopodobieństwo, iż odbiorca wykona oczekiwaną czynność.
  • Najważniejsze zawsze na początku – pisząc tekst do postu, najważniejsze informacje staraj się umieszczać na początku. Nawet jeżeli ktoś nie przeczyta postu do końca, możesz być pewny, że zobaczył najważniejszą część przekazu.
  • Unikaj słabych jakościowo postów – nie publikuj ogłoszeń o odwołanym treningu lub meczu, unikaj wklejania bezcelowych memów czy innych treści niezwiązanych z tematyką działalności.
  • Monitoruj swoje działania – analityka w mediach społecznościowych to zdecydowanie kolejny temat na oddzielny artykuł, jednak obserwacja postów i analiza, które cieszą się największą popularnością nie wymaga wielkiego omawiania. Warto analizować, które posty osiągają największy sukces i to na nie w przyszłości stawiać najczęściej.
  • Uatrakcyjniaj posty – dodawaj hasztagi, oznaczaj w postach ludzi lub inne strony, wskazuj lokalizacje! Pozwoli to na budowanie coraz szerszych relacji oraz lepszych zasięgów organicznych dla strony.

Hasztagi w każdym medium społecznościowym spełniają inną rolę –  na Instagramie czy Twitterze służą przede wszystkim do podpięcia się pod dyskusje, o tyle na Facebooku kategoryzują treści. Warto wybierać maksymalnie kilka właściwych hasztagów dla postu – na przykład jeden stały dla wszystkich postów (np. #NazwaKlubu), drugi do kategoryzowania treści (np. #Trening, #Mecz itp.). Tworząc hasztagi należy używać wielkich liter między słowami oraz nie korzystać ze znaków interpunkcyjnych.

Oprócz samych postów strategia obecności na Facebooku może obejmować także inne elementy. Warto przyjrzeć się poszczególnym możliwościom działań, aby wzbogacać swój profil i angażować jak najwięcej odbiorców!

Stories

Jednym z aktualnych trendów w mediach społecznościowych jest publikacja treści efemerycznych, czyli pokazywanie tego co dzieje się “tu i teraz” – tym wymaganiom odpowiadają Stories, czyli relacje. Opisując najogólniej, to wyszczególnione materiały, które znikają po 24 godzinach od ich publikacji.

Dobrym pomysłem na tworzenie Stories jest pokazywanie tzw. backstage, czyli tego, czego zwykły kibic nie może zobaczyć na co dzień. Warto tworzyć krótkie materiały z szatni, treningów czy pokazywać cały przebieg organizacji wydarzenia – kreatywność jak najbardziej wskazana! Należy wziąć pod uwagę, że oprócz tego, iż są to materiały łatwe do przyswojenia dla każdego odbiorcy, to Stories może docierać do stosunkowo dużej liczby osób obserwujących profil.

Relacje można tworzyć zarówno z poziomu telefonu, jak i komputera – będąc na stronie głównej profilu należy kliknąć na niebieski znacznik przy zdjęciu profilowym oraz wybrać materiały do stories. Dobrze, aby zdjęcia były przygotowane w formacie pionowym, czyli dostosowanym do telefonów – materiały można wzbogacać o tekst oraz różnego rodzaju dodatki jak na przykład emoji, przyciski CTA czy ankiety.

Notatki

Często niedoceniany, ale jednak dość wartościowy format, dzięki któremu można osiągać bardzo ciekawe zasięgi. Notatki można porównać do wpisu na blogu, gdzie w dosyć atrakcyjny sposób jest możliwe przygotowywanie wartościowych treści tekstowych dla odbiorców.

W przypadku braku posiadania strony internetowej, warto przygotowywać właśnie tutaj relacje z meczów bądź innych wydarzeń, które podobnie jak na blogu można wzbogacać chociażby o zdjęcia. Myślę, że ciekawym pomysłem jest także angażowanie trenerów do przygotowania tekstów i cykliczne publikowanie za pośrednictwem notatek wszelkich wskazówek szkoleniowych czy innych związanych z działalnością sportową. Buduje to pozytywny wizerunek sportowca, ale także przyciąga uwagę użytkowników, gdyż notatki nadal są używane dosyć rzadko przez większość stron.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Jak można dodawać notatki na swojej stronie? Przede wszystkim należy w Ustawieniach wybrać “Szablony i karty” oraz wybrać przycisk “Dodaj kartę” i zaznaczyć “Notatki”. Po powrocie na stronę główną, po lewej stronie w obszarze z zakładkami dostępna jest opcja “Notatki” – wybierając ją, można przygotować właśnie ten typ materiału.

Ankieta

Jest to jeden z ciekawych formatów, które można świetnie wykorzystać w marketingu sportowym. Oprócz zaintrygowania odbiorców, można często lepiej poznawać potrzeby odbiorców. Na wielu poziomach rozgrywkowych godzinę meczu lub pojedynku może ustalać klub – może warto o to zapytać kibiców, która pora jest dla nich dogodniejsza?

Głosowanie na zawodnika tygodnia, rozstrzygnięcie nad wprowadzeniem nowego asortymentu do sklepu klubowego czy też pomoc w wyborze miejsca wyjazdu na obóz w przypadku akademii. Ankiety można tworzyć z poziomu pola dodawania postu – wystarczy zadać pytanie oraz określić czas trwania ankiety. Ciekawą możliwością jest wzbogacenie możliwości do wyboru zdjęciami lub plikami typu GIF.

Wydarzenia

Planując organizację meczu czy jakiegokolwiek innego eventu sportowego należy pamiętać o stworzeniu dedykowanego wydarzenia na swoim profilu. Dzięki takiemu wydarzeniu łatwiej jest komunikować jego organizację oraz daje to możliwość dotarcia do szerszego grona osób.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Dodając post w dyskusji wydarzenia, praktyczne każda osoba która wybrała opcję “Wezmę udział” lub wyraziła “Zainteresowania” otrzymuje powiadomienie, dzięki czemu można w skuteczny sposób komunikować różne kwestie. Warto mieć na uwadze, że dotyczy to także zakończonych i archiwalnych wydarzeń – czyli organizując coś nowego, można łatwo dotrzeć z komunikatem do uczestników poprzednich eventów.

Tworząc wydarzenie należy rzetelnie uzupełnić wszystkie informacje oraz odpowiednio dopasować kategorię eventu. Dobrze jest również przygotować dedykowaną grafikę, która będzie wyświetlana każdej osobie trafiającej na dane wydarzenie.

Grupy

Grupy przejęły rolę forów dyskusyjnych, na których gromadzą się ludzie, aby dyskutować na różne tematy. Prowadzenie własnej grupy połączonej z profilem to dobry pomysł, ale pod jednym warunkiem – należy zadać sobie pytanie, czy ma się wystarczające zasoby, aby ją moderować. Rozumie się pod tym kontrolę wszystkich dyskusji, pilnowanie porządku oraz zachęcanie do aktywności wszystkich jej członków.

Tworząc grupę, warto sporządzić jej regulamin – może być to podstawowy zbiór zasad, regulujące tematykę, określenie dozwolonych zachowań członków czy inne wskazówki. Tak jak już wspomniałem, grupa musi mieć wyznaczonego administratora, który będzie pilnował porządku oraz realizacji założeń regulaminu. Chcąc cieszyć się powodzeniem grupy, administrator powinien być bardzo aktywny i kreować nowe tematy dyskusji.

Jak grupy można wykorzystać w obszarze sportu? Zależy to głównie od zakresu działalności – w akademiach sportowych warto założyć grupy dyskusyjne dla rodziców, nad którymi mogą czuwać trenerzy bądź kierownicy drużyn, gdzie dobrze jest omawiać bieżące tematy i kreować nowe pomysły działania.

W klubach sportowych ciekawym pomysłem jest zakładanie grup dla kibiców, jako kanału informowania o nowościach z życia klubu czy przygotowywanie specjalnych materiałów. Lokalne związki sportowe mogą gromadzić trenerów oraz działaczy i sportowców ze swojego rejonu i inicjować dyskusje bądź tworzyć możliwości wspólnego organizowania sparingów czy wszelkich turniejów.

Przedstawiam również pomysł dla klubów czy związków sportowych na tworzenie grup historycznych, gdzie warto zachęcać kibiców i sympatyków do nadsyłania zdjęć lub materiałów ze swoich archiwów. To może być dobre miejsce do wspominania bądź dyskutowania nad przeszłością rozgrywek, poszczególnych drużyn czy całego klubu – taka grupa przy dobrej moderacji może okazać się ciekawa zarówno dla starszych jak i młodszych odbiorców.

Sportowcy także mogą tworzyć grupy dla swoich fanów, dzieląc się z nimi dodatkowymi zdjęciami czy zakulisowymi materiałami – jeżeli natomiast sportowiec buduje dopiero swój wizerunek lub chce pomóc w promocji swojej dyscypliny, warto założyć ogólną grupę dyskusyjną skupiającą się wokół wybranej konkurencji lub działu sportu.

Chcąc utworzyć grupę, należy zrobić to z poziomu strony głównej profilu – przed podjęciem jakichkolwiek działań, warto przygotować sobie własny plan działania.

  • Należy określić, do kogo będzie skierowana grupa, jakich ludzi będzie zrzeszać i jakie będą kierowane do nich posty bądź komunikaty oraz jaki ma zostać osiągnięty cel
  • Wybierając nazwę grupy, warto pamiętać, aby przyciągała uwagę oraz od razu powinna wskazywać jej charakter
  • Przygotowanie strategii moderacji, regulaminu oraz częstotliwości postowania i typu udostępnianych komunikatów
Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Konfigurując grupę można wybrać prywatność grupy (otwarta, zamknięta lub tajna) – należy dodać jej opis, dobrze jest przygotować dedykowane zdjęcie w tle. Warto przyjrzeć się również ustawieniom grupy i zadecydować, czy administrator musi zatwierdzać każdy post, czy chociażby kto może zatwierdzać potencjalnych członków.

W grupach można także tworzyć wewnętrzne czaty dyskusyjne – to jedna z ciekawych opcji grup. Warto wiedzieć, że można tutaj skonfigurować specjalne moduły edukacyjne oraz otagować każdy post zdefiniowanymi nazwami tematów.

Konkursy – jak organizować je prawidłowo?

Konkursy na Facebooku spotykają się ze stałym powodzeniem zarówno wśród uczestników, jak i organizatorów – jest to niewątpliwie jeden z ciekawszych sposobów angażowania odbiorców każdej strony. Niestety z powodu braku znajomości zasad bądź zwykłego zadbania o profesjonalizm i wybór drogi na skróty wielu administratorów błędnie podchodzi do kwestii organizacji konkursów.

W sieci można znaleźć wiele poradników oraz instrukcji poprawnego i zgodnego z wszelkimi zasadami organizowania konkursów na Facebooku. Warto wspomnieć o najważniejszych regułach przeprowadzania konkursów:

  • Każdy konkurs powinien posiadać właściwie skonstruowany regulamin
  • Konkursy nie mogą stawiać przed uczestnikiem wymagań związanych z koniecznością jakichkolwiek polubień strony czy udostępnień postu
  • W przypadku organizacji konkursu z elementem losowości, należy go zgłosić do Urzędu Celnego

Wskazówka: Polubienie strony nie może być koniecznym elementem do wzięcia udziału w konkursie, jednak można warto sugerować to w nienachalny sposób, przygotowując podobną treść: “Przy okazji konkursu zapraszamy wszystkich uczestników do polubienia naszej strony”.

Często można spotkać konkursy skupiające się wokół typowania poprawnego wyniku konkretnego meczu – według mnie publikowanie takich konkursów na stronach akademii sportowych, kształcących niepełnoletnich zawodników i przyzwyczajanie ich do elementów hazardu nie jest zbyt etyczne.

Dlaczego poprawna organizacja konkursów jest tak ważna? Błędna organizacja konkursów może wiązać się z utratą zasięgów czy też zawieszeniem profilu, a w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do problemów z prawem.

Czy pomimo tylu ograniczeń istnieją ciekawe formy konkursów? Oczywiście, że tak! Przedstawiam kilka idei w odniesieniu do obszaru sportu na interesującą interakcję z uczestnikami. Dobrym pomysłem jest zachęcenie uczestników chociażby do przesłania najlepszego zdjęcia (np. z treningu lub meczu) bądź przedstawienie historii na konkretny temat związany ze sportem – wyboru zwycięskiej pracy może dokonać określona w regulaminie komisja konkursowa. 

Warto stawiać na kreatywność wśród odbiorców, jak chociażby: “Podaj 5 najważniejszych zasad treningu” czy “Opowiedz o Twoim najlepszym sportowym przeżyciu za pomocą emoji”. Jeszcze innym sposobem może być zachęcanie uczestników do odgadywania konkretnej liczby czy konkretnego słowa: “Osoba która poda dokładną lub najbardziej zbliżoną liczbę zakupionych biletów na ostatni mecz, wygrywa!”

Messenger – zintegrowane źródło kontaktu

Messenger to komunikator internetowy połączony z Facebookiem służący oczywiście do nawiązywania rozmów. Na początku artykułu zostało przedstawione zdanie, iż wiele osób korzysta z niego do inicjowania kontaktu z firmami czy podmiotami – nie inaczej jest także w środowisku sportowym.

Internet i media społecznościowe stały się głównym kanałem komunikacji z firmami oraz wszelkimi innymi jednostkami biznesowymi. Zadaniem osób prowadzących profile na Facebooku jest budowanie dobrych relacji oraz jak najsprawniejsza rozmowa z klientem, kibicem czy inną osobą komunikującą się za pośrednictwem tego medium. Nie ważne, czy strona otrzymuje w ciągu dnia jedną czy dziesiątki wiadomości – każda osoba powinna być obsłużona sprawnie oraz jak najlepiej, otrzymując wszystkie potrzebne jej informacje.

Prowadząc stronę na Facebooku w pojedynkę lub w wąskim gronie, warto zainstalować na telefonie aplikację “Menedżer strony” – w przypadku otrzymania wiadomości, administrator dostaje stosowne powiadomienie, dzięki czemu może odpowiednio szybko zareagować. Oprócz powiadomień dotyczących wiadomości, osoba prowadząca stronę dostaje także informacje związane z innymi aktywnościami na stronie, jak chociażby komentarze. Dzięki sprawnemu i szybkiemu odpowiadaniu na wiadomości, można zdobyć dedykowaną zieloną odznakę widoczną w profilu, zyskując tym samym szacunek oraz pozytywne odczucia odbiorców strony.

Dobrym pomysłem jest także konfiguracja automatycznej wiadomości powitalnej, która wyświetlana będzie każdemu użytkownikowi, który pierwszy raz nawiązuje kontakt z daną stroną. Można zrobić to wchodząc w Ustawienia, a następnie wybierając zakładkę Wiadomości i w sekcji “Asystent wiadomości” włączyć “Pokaż powitanie w Messengerze”.

Wiadomość można skonfigurować zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, na przykład zapewniając, że odpowiedzi uda się udzielić najszybciej jak to możliwe, bądź informując o możliwych opóźnieniach.

Ciekawą tematyką jaką należy poruszyć przy okazji Messengera jest tematyka botów – często można je spotkać na profilach dużych firm. Boty, czyli program komputerowy umożliwiający automatyczną rozmowę z użytkownikiem na podstawie zaplanowanego schematu. Warto jednak wiedzieć, że posiadanie bota wcale nie musi być bardzo kosztowne, da się to zrobić nawet za darmo (oczywiście z pewnymi ograniczeniami), a samo jego skonfigurowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy programistycznej. Dostępnych jest wiele platform (np. ManyChat czy ChatFuel), które posiadają dokładne instrukcje jego tworzenia – myślę, że posiadanie bota z którym można porozmawiać może być olbrzymią ciekawostką dla wielu kibiców!

Dla jednostek posiadających większe możliwości organizacyjne warto popracować nad newsletterem, który jest rozsyłany zapisanym użytkownikom za pośrednictwem Messengera. Można tą drogą przypominać o meczach, bądź innych ważnych wydarzeniach czy chociażby promocjach w sklepie klubowym.

Za pośrednictwem bota można również prowadzić sprzedaż – na przykład biletów na mecze czy wszelkich artykułów klubowych bądź tworzyć quizy chociażby z wiedzy o drużynie. Możliwości wykorzystania botów jest naprawdę dużo i jest to także dość szeroki temat. Zachęcam jednak do zgłębiania wiedzy w tej kwestii, tym bardziej, że przy odrobinie kreatywności można je wdrożyć nawet w mniejszych klubach sportowych nie ulegając barierze finansowej!

Współpraca z ludźmi – dbałość o dobre relacje ze społeczeństwem

Prowadząc jakiekolwiek działania w Social Media należy mieć na uwadze, iż nie są to działania jednostronne – marketing w mediach społecznościowych to budowanie relacji oraz więzi z innymi, często nieznanymi nam osobami. Facebook dla wielu osób jest głównym źródłem informacji, ale też traktowany jest jako miejsce obsługi czy też dzielenia się emocjami, często niestety negatywnymi.

Branża sportowa jest bardzo podatna na nieoczekiwane i skrajne emocje, ale też mnóstwo komentarzy ze strony sympatyków. Dobrze jest kontrolować wszelkie aktywności, aby budować pozytywne relacje z osobami odwiedzającymi stronę.

  • Dbaj o spójność informacji oraz komunikatów – twórz wiarygodność u swoich odbiorców oraz ucz się na cudzych błędach.
  • Nie wdawaj się w kłótnie – media społecznościowe to nie miejsce na negatywne emocje. Zachowuj spokój i postaraj się docierać do sedna problemu, proponując konkretne rozwiązanie.
  • Okazuj szacunek – przygotowując wszelkiego rodzaju posty, szanuj każdego człowieka oraz wszelkie inne podmioty – unikaj kontrowersyjnych tematów, które mogą kogoś urazić.
  • Publikuj świadomie – sprawdzaj swoje teksty i materiały przed ich publikacją. Uważaj, na wszelkiego rodzaju błędy językowe czy innego rodzaju nieprawidłowości.
  • Nie bój się przyznać do winy – każdy popełnia błędy! Warto pokazać ludzką twarz, nie zrzucać winy na kogoś innego, lecz samemu zobowiązać się do poprawy – to skuteczna droga do odzyskania zaufania!

Reklamy na Facebooku – krótka analiza tematu

Uważam, iż tematyka reklam oraz promowania postów jest bardzo rozległa i tak jak wspomniałem wcześniej, zasługuje na odrębny artykuł. Z racji tego, iż angażowanie środków w działania reklamowe staje się ważnym elementem strategii Social Media, nie można całkowicie pomijać tego tematu.

Facebook posiada mocno rozwinięte narzędzia reklamowe, które pozwalają na efektywne dotarcie do grupy docelowej i szeroką analizę uzyskanych wyników.

Przede wszystkim należy pamiętać, że z narzędzia reklamowego należy korzystać umiejętnie, optymalizując prowadzone kampanie – Facebook stara się jak najbardziej upraszczać proces tworzenia reklam, aby każdy użytkownik mógł po prostu wydawać swoje pieniądze. Przy postach można zobaczyć przycisk “Promuj post”, jednak z racji zbyt dużego uogólnienia odradzam korzystanie z tej opcji – użytkownik nie ma kontroli nad szczegółowym kierowaniem postu, narażając się na słabe efekty reklamowe.

Właściwe kreowanie oraz kontrola nad kampaniami odbywa się w Menedżerze Reklam – to tutaj można planować reklamy oraz śledzić ich rezultaty. To rozwiązanie pozwala na kontrolę oraz określanie budżetu czy też dokładne wybranie grupy docelowej, do jakiej mają docierać komunikaty reklamowe.

Facebook posiada wyszczególnione cele reklam (np. rozpoznawalność marki, świadomość, wyświetlenia filmu itd.), dostosowując do tego mnogość dostępnych formatów – same reklamy można natomiast targetować według różnych kryteriów:

  • Parametrów geograficznych – takich jak kraj, województwo, miasto, kod pocztowy czy określony obszar w promieniu 1 km
  • Parametrów demograficznych – czyli wiek, płeć, data urodzenia, status związku 
  • Zainteresowań oraz wykształcenia
  • Re-marketing (z wykorzystaniem kodu śledzącego)
  • Grup podobnych odbiorców (np. grupa ludzi podobnych do obecnych fanów strony)

To tylko główne typy możliwości targetowania reklam – w panelu reklamowym dostępne są różne kombinacje, które stwarzają niezwykłe perspektywy tworzenia skutecznych kampanii.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Z punktu widzenia marketingu sportowego, wykorzystując reklamy można osiągać wiele różnych celów, jak chociażby pozyskiwać kontakty do rodziców, którzy chcieliby zapisać dziecko na treningi w akademii czy docierać z promocją wydarzenia do szerokiej liczby odbiorców. Możliwości wykorzystania reklam jest oczywiście zdecydowanie więcej, jednak jeszcze raz podkreślam, iż chcąc dobrze omówić ten temat, należy przygotować odrębną publikację.

Podsumowanie

Zgodnie z tym, o czym wspomniałem na początku, Social Media jak i nawet sam Facebook to bardzo szeroki obszar, który można analizować oraz przedstawiać godzinami. Starałem się w artykule przedstawić ogólny zbiór podstaw, które pozwolą obrać właściwą drogę oraz wskazówki, dzięki którym obszar social media w Polskim sporcie będzie jeszcze bardziej profesjonalny.

Social Media stale się zmieniają, więc rekomenduję stałe obserwowanie trendów – warto ciągle się uczyć także na podstawie własnych doświadczeń. Co działa, a co nie? Jak na poszczególne materiały reaguje społeczność? Warto pamiętać, że social media tworzy się nie dla klubu, firmy czy samego siebie, ale dla odbiorców i to z myślą o nich należy przygotowywać każdą aktywność w mediach społecznościowych!

Autor tekstu: Paweł Wojtaś

Artykuł pierwotnie ukazał się na: https://bit.ly/2Nyz9vj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *