CLJ tylko dla klubów z poziomu centralnego? Prawie 50% klubów to kluby z poziomu niecentralnego

Centralna Liga Juniorów to najwyższa młodzieżowa klasa rozgrywkowa w naszym kraju. Co roku szesnaście zespołów z całej Polski rywalizuję o miano najlepszej akademii w kraju. W każdym sezonie możemy zobaczyć w lidze sporą ilość klubów z poziomu centralnego – Ekstraklasa, I liga, II liga. Jako Stowarzyszenie chcieliśmy sprawdzić, ile tak na prawdę zespołów w ostatnich latach z poziomu centralnego grało w rozgrywkach CLJ.

Zacznijmy od tego, kiedy dokładnie powstała Centralna Liga Juniorów, gdyż zakładamy, że nie każdy o tym wie. Liga została utworzona w 2013 roku w miejsce Młodej Ekstraklasy i od tego momentu odbywa się ona cyklicznie co sezon. Jak możemy dobrze policzyć za niespełna rok będziemy mieli okrągły jubileusz powstania CLJ, gdyż będzie to już dziesiąty sezon, kiedy możemy oglądać najbardziej uzdolnioną młodzież w naszym kraju. To ilu zawodników wypromowało się i wybiło na europejskie wody za sprawą tych rozgrywek to jedno, natomiast nas interesuję inne ciekawe zagadnienie – ile klubów z poziomu (nie)centralnego brało udział w rozgrywkach CLJ.

Nasz raport zaczęliśmy od sezonu 2014/2015, kiedy to CLJ została podzielona na grupę wschodnią i zachodnią, a zakończyliśmy go na sezonie, który co dopiero się zakończył – 2021/2022. W raporcie nie uwzględniliśmy sezonu pierwszego CLJ, gdyż w tamtych latach najwyższa klasa rozgrywkowa była podzielona aż na cztery grupy i zestawienie każdej z grup nie byłoby racjonalne. Dlaczego? Był to pierwszy sezon trwania CLJ oraz większość zespołów z poziomu niecentralnego miało większą szansę, aby rozgrywać mecze w Centralnej Lidze Juniorów z powodu większej liczby drużyn.

Poniżej prezentujemy zestawienie klubów z poziomu centralnego oraz niecentralnego uczestniczących w rozgrykwach CLJ U-18 od sezonu 2014/2015 do sezonu 2021/2022.

*Zestawienie dotyczy tylko Centralnej Ligi Juniorów U-18.

Sezon 2014/2015 – (grupa wschodnia: 9 klubów z poziomu centralnego, 7 klubów z poziomu niecentralnego), (grupa zachodnia: 12 klubów z poziomu centralnego, 4 kluby z poziomu niecentralnego).

Sezon 2015/2016 – (grup wschodnia: 9 klubów z poziomu centralnego, 7 klubów z poziomu niecentralnego), (grupa zachodnia: 9 klubów z poziomu centralnego, 7 klubów z poziomu niecentralnego).

Sezon 2016/2017 – (grupa wschodnia: 10 klubów z poziomu centralnego, 6 klubów z poziomu niecentralnego), (grupa zachodnia: 10 klubów z poziomu niecentralnego, 6 klubów z poziomu niecentralnego).

Sezon 2017/2018 – (grupa wschodnia: 12 klubów z poziomu centralnego, 4 kluby z poziomu niecentralnego), (grupa zachodnia: 13 klubów z poziomu centralnego, 3 kluby z poziomu niecentralnego).

Sezon 2018/2019 –  15 klubów z poziomu centralnego, 1 klub z poziomu niecentralnego.

Sezon 2019/2020 – 12 klubów z poziomu centralnego, 4 kluby z poziomu niecentralnego.

Sezon 2020/2021 – 12 klubów z poziomu centralnego, 4 kluby z poziomu niecentralnego.

Sezon 2021/2022 – 13 klubów z poziomu centralnego, 3 kluby z poziomu niecentralnego.

Kluby, które najczęściej brały udział w rozgrywkach CLJ U-18 (min. 5 sezonów):

  • Legia Warszawa, Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk, Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław, Polonia Warszawa, Arka Gdynia, Wisła Kraków, Cracovia Kraków.

Kluby z poziomu niecentralnego regularnie grające w rozgrywkach CLJ U-18 (min. 3 sezony):

  • Gwarek Zabrze, UKS SMS Łódź, Escola Varsovia Warszawa.

Kluby, które miały krótki epizod z rozgrywkami CLJ U-18 (min. 1 sezon):

  • Elana Toruń, Progres Kraków, Salos Szczecin, Warta Gorzów Wielkopolski, Neptun Końskie, TOP 54 Biała Podlaska.

Od sezonu 2014/2015 do sezonu 2021/2022 w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów wystąpiło dotychczas 59 klubów. Podczas trwania każdego z sezonów wyliczyliśmy, że aż 32 kluby występowały na poziomie centralnym, natomiast pozostałe 27 klubów to kluby z niższych szczebli rozgrywkowych oraz zespoły, którym udało się zawitać do CLJ na bardzo krótki okres czasu.

Powyższe obliczenia wskazują na to, że przez cały okres czasu od kiedy CLJ istnieje, różnica między liczbą klubów z poziomu centralnego, a zespołami z niższych rozgrywek jest minimalna. Jeśli spojrzymy natomiast na ostatnie cztery sezony możemy zauważyć znaczną dysproporcję. Od sezonu 2018/2019 ponad 90% klubów to kluby z poziomu centralnego. Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, jeśli cofniemy się jeszcze później – początkowe sezony CLJ były niemalże identyczne pod względem ilości zespołów z poziomu centralnego oraz (nie)centralnego.

Poniżej prezentujemy zestawienie klubów z poziomu centralnego oraz niecentralnego uczestniczących w rozgrykwach CLJ U-17 od sezonu 2017/2018 do sezonu 2021/2022.

Sezon 2021/2022: 30 klubów z poziomu centralnego, 10 klubów z poziomu niecentralnego.

Sezon 2020/2021: 25 klubów z poziomu centralnego, 15 klubów z poziomu niecentralnego.

Sezon 2019/2020: 18 klubów z poziomu centralnego, 12 klubów z poziomu niecentralnego.

Sezon 2018/2019: 21 klubów z poziomu centralnego, 19 klubów z poziomu niecentralnego.

Sezon 2017/2018: 22 kluby z poziomu centralnego, 18 klubów z poziomu niecentralnego.

Na powyższym zestawieniu możemy dostrzec bardzo małą różnicę liczbową, jeśli chodzi o kluby z poziomu centralnego i niecentralnego. Stwierdzenie faktu, że Centralna Liga Juniorów jest w ostatnich latach zależna od akademii z poziomu niższego niż centralny, to tak jakby nic nie stwierdzić. Różnica liczbowa jest na tyle mała, że ciężko określić czy CLJ jest zależna tylko i wyłącznie od klubów z poziomu centralnego.

Od sezonu 2017/2018 w rozgrywkach CLJ U-17 wzięło udział 70 klubów, z czego 32 to kluby z poziomu niższego niż poziom centralny. Według prostych wyliczeń to prawie połowa wszystkich klubów biorących udział w rozgrywkach od prawie 5 lat.

Kluby, które najczęściej brały udział w rozgrywkach CLJ U-17 (min. 5 sezonów):

  • Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Polonia Warszawa, Lech Poznań, Warta Poznań, Lechia Gdańsk, Arka Gdynia, Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze, Wisła Kraków, Cracovia Kraków, Resovia Rzeszów, Stal Rzeszów, Korona Kielce.

Kluby z poziomu niecentralnego regularnie grające w rozgrywkach CLJ U-17 (min. 3 sezony):

  • Akademia Piłkarska Reissa, FASE Szczecin, UKS SMS Łódź, Escola Varsovia Warszawa, Zawisza Bydgoszcz, FC Wrocław Football Academy, Karpaty Krosno.

Kluby, które miały krótki epizod z rozgrywkami CLJ U-17 (min. 1 sezon):

  • Naki Olsztyn, Podgórze Kraków, Pomologia Kraków, MOSP Białystok, Juventa Starachowice, AP 21 Kraków, Żaki Szczecin, Falubaz Zielona Góra, Stilon Gorzów Wielkopolski.

*Podsumowując, od sezonu 2014/2015 w rozgrywkach CLJ U-18 wzięło udział 59 klubów, z czego 32 to kluby z poziomu centralnego, natomiast w rozgrykwach CLJ U-17 wzięło udział aż 70 zespołów, z których 38 to kluby z poziomu centralnego. W jednym i drugim przypadku CLJ jest podzielona na pół, jeśli chodzi o udział klubów zarówno z poziomu centralnego jak i niecentralnego – 50% klubów to kluby z poziomu niższego niż poziom centralny.

Jak możemy wywnioskować z powyższego zestawiania, Centralna Liga Juniorów to rozgrywki dla każdej drużyny. Niezależnie od poziomu rozgrywkowego w CLJ występowały kluby nawet poziomu Grassroots lub drużyny z poziomu niższego niż poziom centralny. Ostatnie lata pokazały nam, że poziom młodzieżowej piłki nożnej z najniższych poziomów rozgrywkowych rośnie a drużyn i zawodników, którzy mogą pokazać się na arenie ogólnopolskiej nie brakuje.

Celem sporządzenia raportu było zweryfikowanie liczby klubów uczestniczących w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów z podziałem na akademie z poziomu centralnego jak i (nie)centralnego. Chcieliśmy tym samym sprawdzić, jak wiele klubów z poziomu niższy niż centralny, miało wkład w budowanie najwyższej młodzieżowej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Jesteś zaskoczony powyższym zestawieniem? Uważasz, że w przyszłości więcej klubów z poziomu Grassroots zawita do Centralnej Ligi Juniorów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *