Formy prawne funkcjonowania akademii piłkarskiej

Wspólnie z naszym partnerem, blogiem PrawoPiłkarskie.pl zapraszamy do pierwszej części poradnika dla szkółek i akademii piłkarskich! W ramach naszej Bazy Wiedzy będziemy omawiać kluczowe zagadnienia dotyczące prawa, finansów, marketingu czy zarządzania.

Rozpoczynamy od kwestii zasadniczej i podstawowej dla każdej akademii piłkarskiej – jaką formę prawną możesz wybrać? Ten wpis jest krótkim opisem możliwych form prawnych prowadzenia akademii piłkarskich.

Akademie piłkarskie mogą co do zasady funkcjonować w każdej formie przewidzianej przez przepisy prawa. Działalność taka prowadzona może być więc w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, spółki prawa handlowego – z wyłączeniem jednak spółki partnerskiej – oraz w formie stowarzyszenia lub fundacji.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. W przyjętej regulacji prawnej, działalność gospodarczą definiuje się jako: formę zarobkową działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Instytucja spółki uregulowana została w Kodeksie cywilnym. W przyjętym tam uregulowaniu stwierdzono, iż przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Działalność spółek prawa handlowego uregulowano natomiast w Kodeksie spółek handlowych. Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo – akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej regulacje prawne, należy wskazać, że nie ma żadnych przeszkód co do funkcjonowania akademii piłkarskich w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, czy spółek prawa handlowego. Wyjątkiem od powyższych możliwości jest spółka partnerska, a to z uwagi na specyficzny cel prowadzenia działalności gospodarczej przez tego rodzaju spółki. Należy więc wykluczyć możliwość funkcjonowania akademii piłkarskich w formie spółki partnerskiej. Jeżeli planujemy prowadzenie akademii piłkarskiej samodzielnie to najodpowiedniejszą formą jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, natomiast jeżeli mamy przynajmniej jednego wspólnika to możemy rozważyć założenie spółki cywilnej lub jednej ze wskazanych powyżej spółek prawa handlowego.

Najczęściej jednak, akademie piłkarskie działają w formie stowarzyszeń oraz fundacji. Jest to podyktowane celami przedmiotem tego rodzaju działalności, a w szczególności korzyściami prawnymi i korzyściami podatkowymi płynącymi z tego typu form prawnych prowadzenia działalności. W kontekście fundacji warto wspomnieć o dodatkowych korzyściach dla Organizacji Pożytku Publicznego (tzw. status OPP), które m.in. mają możliwość ubiegania się o przekazanie 1% podatku.

O poszczególnych formach prowadzenia działalności, korzyściach i obowiązkach z tym związanych dowiecie się w kolejnych wpisach.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie www.prawopilkarskie.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *