O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Szkółek i Akademii Piłkarski PASS

Polska piłka nożna stoi przed ogromnym wyzwaniem – potrzebne są strategiczne decyzje, które pozwolą rozwijać profesjonalne szkolenie już od najmłodszych lat. Niestety, obecnie akademie i szkółki piłkarskie nie mogą liczyć na wsparcie ze strony PZPN oraz związków wojewódzkich czy samorządów. Brakuje środków finansowych na wynagrodzenia dla trenerów, rozwój obiektów sportowych, a nawet na bieżące funkcjonowanie.

Jako Stowarzyszenie Szkółek i Akademii Piłkarskich PASS jesteśmy przekonani, że przyszłość piłki nożnej zależy od zaangażowania i współpracy całego środowiska piłkarskiego. Skupiając silną grupę ambitnych szkółek i akademii piłkarskich z całego kraju, promujemy profesjonalne zarządzanie, podnosimy jakość szkolenia, dzielimy się wiedzą i wspieramy w codziennych wyzwaniach.

Chcesz rozwijać swoją akademię, realizować wspólne projekty podnoszące poziom szkolenia i zarządzania, zdobywać nową wiedzę i budować relacje w środowisku piłkarskim? Dołącz do nas i wspólnie działajmy na rzecz piłki nożnej dzieci i młodzieży!

Nasze hasło:

Razem dla piłki!

Celem Stowarzyszenia jest wzmacnianie współpracy między szkółkami i akademiami piłkarskimi w Polsce. Chcemy zwiększać poziom zarządzania i szkolenia, poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej, ocenianie przyjętych rozwiązań i przepisów związkowych, wychodzenie z inicjatywami, a także pozyskiwanie środków na rozwój projektów piłkarskich.

Skąd pomysł?

Pomysł Stowarzyszenia zrodził się w trakcie spotkań z przedstawicielami szkółek piłkarskich, zmagającymi się z problemami natury organizacyjnej i szkoleniowej. Dotychczas, ze względu na małą siłę przebicia, nie mogli oni dotrzeć do osób odpowiedzialnych za zarządzanie sportem w Polsce. Nie bez znaczenia była również obserwacja relacji w środowisku piłkarskim w dużych i małych miastach. Spojrzenie na polską piłkę przez pryzmat Reprezentacji i czołowych klubów w kraju to zdecydowanie za mało. Jej przyszłość to małe, lokalne środowiska, które są często pomijane w wielu ogólnopolskich projektach. Ważne, aby piłka nożna nie zaprzepaściła ogromnego potencjału, związanego z sukcesami Reprezentacji, tak jak zrobiło to wiele innych dyscyplin. Sukcesy te powinny motywować do jeszcze większego zaangażowania w pracę u podstaw. Zawiłości regulaminowe, koszty organizacji rozgrywek, uregulowania prawne czy też relacje pomiędzy klubami – to tylko niektóre z przeszkód, które utrudniają rozwój polskiej piłki nożnej.

Obszary działań Stowarzyszenia

  • Profesjonalizacja zarządzania w akademiach piłkarskich: Wspieramy szkółki i akademie piłkarskie w podnoszeniu poziomu zarządzania – organizujemy cykliczne szkolenia z zakresu marketingu, prawa czy finansów. Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do edukacji i rozwoju środowiska piłkarskiego.
  • Integracja: Stowarzyszenie „PASS” powstało, by jednoczyć szkółki i akademie piłkarskie w Polsce. Naszą misją jest zbudowanie ogólnopolskiej, silnej i niezależnej organizacji, zajmującej  się profesjonalnym szkoleniem i zarządzaniem w dziecięcej i młodzieżowej piłce nożnej, która w wymierny sposób wpłynie na rozwój dyscypliny.
  • Przepisy i uregulowania prawne: nie wszystkie zmiany narzucane odgórnie przez Polski Związek Piłki Nożnej czy Okręgowe Związki są opiniowanie i weryfikowane ze środowiskiem piłkarskim, a często mają kluczowe znaczenie dla jego organizacji i szkolenia. Różnice regulaminowe dotyczące rozgrywek, transferów, opłat w ujęciu regionalnym i ogólnopolskim utrudniają  bieżące funkcjonowanie piłki nożnej na poziomie lokalnym.
  • Pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania: współpraca w ramach Stowarzyszenia umożliwi poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania projektów, pozwoli na negocjacje z dostawcami w ramach wspólnych zakupów sprzętu i usług, a także ułatwi pozyskiwanie partnerów biznesowych.
  • Środowisko piłkarskie: atmosfera w lokalnych środowiskach piłkarskich nie zawsze jest dobra. Niezdrowa rywalizacja, „podkradanie” zawodników, tworzenie czarnego PR-u – to codzienność dla wielu szkółek. Narzucone rozwiązania sprawiają, że już na szczeblu piłki dziecięcej dochodzi do konfliktów, które negatywnie wpływają na szkolenie i rozwój młodych piłkarzy. Równocześnie, rosnąca konkurencja zamiast podnosić jakość, prowadzi do wielu trudnych i skomplikowanych sytuacji, często naznaczonych lokalną polityką. To wszystko sprawia, że duża część środowiska piłkarskiego w naszym kraju jest podzielona i negatywnie nastawiona do zmian.

Dokumenty:

  1. Statut Stowarzyszenia Szkółek i Akademii Piłkarskich PASS.
  2. Regulamin Stowarzyszenia Szkółek i Akademii Piłkarskich PASS.
  3. Deklaracja członkowska dla akademii piłkarskiej.
  4. Deklaracja członkowska dla osoby prywatnej.
  5. Deklaracja członkowska dla firmy. 

Stowarzyszenie PASS rozpoczyna publikowanie newslettera, w którym cyklicznie będziemy prezentować informacje, artykuły oraz materiały szkoleniowe do wykorzystania w codziennej pracy! Zapisz się, aby otrzymywać newsletter!

Zapisałaś/zapisałeś się do newslettera. Dziękujemy!

Wystąpił błąd podczas próby subskrybcji. Spróbuj ponownie.

Razem dla piłki will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.