Jakie korzyści daje posiadanie statusu Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)?
W pierwszej kolejności należy wskazać, że Organizacji Pożytku Publicznego przysługuje zwolnienie od:
1) podatku dochodowego od osób prawnych,
2) podatku od nieruchomości,
3) podatku od czynności cywilnoprawnych,
4) opłaty skarbowej,
5) opłat sądowych.
Powyższe zwolnienia podatkowe, w szczególności zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz z podatku dochodowego od osób prawnych, przynoszą wymierne korzyści finansowe przy funkcjonowaniu klubów piłkarskich.
Dodatkowo Organizacja Pożytku Publicznego może nabywać, także na preferencyjnych warunkach, prawo użytkowania nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Otwiera to ogromne możliwości m.in.: w zakresie pozyskiwania terenów na budowę infrastruktury sportowej dla klubu piłkarskiego.
Ważne, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać w ramach corocznych rozliczeń podatkowych 1% podatku wyłącznie na rzecz wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego. Rozliczający się corocznie z podatku (PIT) rodzice dzieci, które mamy w akademii piłkarskiej, na pewno chętnie przekażą takie dodatkowe wsparcie finansowe.
Poza tym, organizacje pożytku publicznego mają możliwość korzystania z wolontariuszy, czyli np.: nawiązywania umów ze studentami, wolontariuszami-trenerami lub asystentami trenerów.
Co ciekawe, mało osób o tym pamięta, ale przepisy prawa gwarantują Organizacji Pożytku Publicznego nieodpłatny dostęp do mediów, w zakresie informowania o swojej działalności. Jest to bardzo dobry i darmowy sposób na poinformowanie rodziców młodych zawodników, o działalności akademii piłkarskiej, a także sposób na przyciągnięcie ewentualnych sponsorów czy darczyńców.
O tym, jak klub piłkarski może uzyskać status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) przedstawiono w drugiej części tematu.
Artykuł ukazał się pierwotnie na stronie www.prawopilkarskie.pl