LinkedIn w profesjonalnych klubach i akademiach sportowych – sposoby na efektywne prowadzenie działań biznesowych

Wdrażając strategię marketingową w różnego rodzaju firmach czy organizacjach, należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie kanały społecznościowe będą kluczowe dla danej jednostki? Wybór odpowiednich platform może okazać się niezwykle istotny w realizacji chociażby celów biznesowych, szczególnie w branży sportowej. 

Serwisem społecznościowym, który odpowiada potrzebom budowania komunikacji stricte biznesowej jest LinkedIn. Kluby oraz akademie sportowe przy odpowiednim podejściu oraz skrupulatnej realizacji dobrze przygotowanej strategii dla tego medium społecznościowego mogą osiągnąć duże i wymierne sukcesy.

W artykule przedstawiam ogólną charakterystykę platformy społecznościowej LinkedIn oraz zestawiam ją z możliwościami realizacji celów biznesowych, tożsamych z branżą sportową. Prezentuję analizę wykorzystania tego serwisu przez profesjonalne organizacje sportowe na podstawie klubów piłkarskiej Ekstraklasy – ponadto w publikacji szeroko omawiam własne pomysły na tworzenie ciekawych i angażujących treści, które z pewnością umożliwią skuteczne budowanie komunikacji.

Charakterystyka serwisu LinkedIn

LinkedIn to zdecydowanie największa platforma społecznościowa dedykowana kontaktom biznesowym i rozwijaniu kariery zawodowej. Na tym portalu można znaleźć wiele wartościowych publikacji, cennych wskazówek oraz dużą dawkę wiadomości branżowych. W Polsce z platformy LinkedIn korzysta około 3,3 mln użytkowników (Hotsuite Digital 2019) – są to głównie osoby z wykształceniem wyższym oraz w dużej mierze przedstawiciele kadr zarządzających czy reprezentanci firm i jednostek biznesowych.

Podobnie jak na innych platformach społecznościowych, każda osoba może prowadzić tutaj swój profil osobisty, który w serwisie LinkedIn powinien pełnić rolę odpowiednio profesjonalnie przygotowanej wizytówki. Jeżeli chodzi o jednostki biznesowe lub organizacje, budowanie komunikacji odbywa się na stronach firmowych, czyli tzw. Company Pages.

Nawiązując bezpośrednio do organizacji sportowych, w mojej opinii można zdefiniować kilka najważniejszych celów prowadzenia komunikacji na platformie LinkedIn – jeden z nich to niewątpliwie działalność na polu biznesowym. Pozyskiwanie nowych sponsorów czy nawiązywanie różnego rodzaju współpracy to na pewno jeden z priorytetów każdej jednostki sportowej. Oprócz tego należy wymienić również możliwość chociażby zapraszania nowych członków do Klubów Biznesu oraz zachęcanie do wynajmu loży premium w trakcie każdego meczu. 

Warto pamiętać, że LinkedIn ma również istotną funkcjonalność – śmiało można znajdować tutaj nowych pracowników, poprzez publikowanie ofert pracy. Serwis pozwala weryfikować wykształcenie czy chociażby doświadczenie zawodowe oraz umożliwiać nawiązywanie kontaktów. Poszukiwanie odpowiednich specjalistów to często ciężkie zadanie, jednak LinkedIn umożliwia w dość dużym stopniu ułatwienie całego procesu rekrutacji.

Planując jakiekolwiek działania w serwisie LinkedIn, należy bezwzględnie pamiętać, iż jest to zupełnie inne medium niż chociażby Facebook. Wiele osób prowadzących działania w kanałach społecznościowych niestety myli charakter obu platform. LinkedIn to portal, na którym należy publikować treści mające związek przede wszystkim z działalnością biznesową – nie warto również dublować treści z innych serwisów społecznościowych.

Wykorzystanie serwisu LinkedIn na podstawie klubów Ekstraklasy

Chcąc jak najlepiej zrozumieć działanie platformy LinkedIn oraz bieżący stosunek profesjonalnych organizacji sportowych do tego serwisu, przygotowałem krótką analizę wykorzystania tego portalu na przykładzie klubów piłkarskiej Ekstraklasy. 

Skupiłem się przede wszystkim na liczbie osób obserwujących profile firmowe poszczególnych klubów – przyjrzałem się również podejmowanym działaniom oraz regularności publikacji.

Liczba obserwujących osób poszczególne profile klubów piłkarskiej Ekstraklasy (stan na 25.08.2019):

  • Legia Warszawa – 4529
  • Lech Poznań – 1191
  • Wisła Kraków – 995
  • Pogoń Szczecin – 462
  • Górnik Zabrze – 207
  • Lechia Gdańsk – 184
  • Cracovia – 174
  • ŁKS Łódź – 139
  • Wisła Płock – 45
  • Raków Częstochowa – 27
  • Zagłębie Lubin – 20
  • Arka Gdynia —
  • Jagiellonia —
  • Korona Kielce —
  • Piast Gliwice —
  • Śląsk Wrocław —

Według powyższej listy, kluby Ekstraklasy aktualnie raczej nie koncentrują się na portalu LinkedIn – kilku przedstawicieli w ogóle nie prowadzi tam komunikacji bądź poprzestała wyłącznie na pojedynczych publikacjach. Jestem mocno zaskoczony takim trendem – tym bardziej, że LinkedIn daje dużo ciekawych możliwości biznesowych, które warto wykorzystywać.

Regularną komunikację oraz budowanie relacji z odbiorcami na platformie LinkedIn prowadzą Legia WarszawaLech Poznań, a także Wisła Kraków – próby działania podejmują także Pogoń SzczecinLechia Gdańsk oraz ŁKS Łódź. Pozostałe kluby albo nie posiadają kont firmowych lub nie podjęły się prowadzenia komunikacji bądź poprzestały na pojedynczych publikacjach.

Mam jednak nadzieję, że z czasem wszystkie kluby dostrzegą potencjał drzemiący w serwisie LinkedIn i rozpoczną skuteczne prowadzenie profili firmowych na tej platformie. Z czego aktualnie może wynikać taka bierność wielu klubów? Może brak pomysłu na prowadzenie odpowiedniej komunikacji lub niechęć wynikająca z trudności przy zdobywaniu obserwujących? Postaram się udowodnić, że z łatwością można poradzić sobie z takimi wątpliwościami, a także przedstawić własne rozwiązania i pomysły oraz inspiracje poparte konkretnymi przykładami. 

Budowanie strategii oraz pomysły na tworzenie treści

Przystępując do działań komunikacyjnych należy pamiętać o biznesowym charakterze serwisu oraz głównych grupach użytkowników – dobrze jest również wiedzieć, jakie tematy mogą interesować społeczność skupioną na platformie LinkedIn. Chcąc ułatwić proces tworzenia strategii, przygotowałem listę własnych pomysłów oraz konkretnych przykładów z poszczególnych klubów, na tworzenie angażujących treści pozwalających budować wartościowe relacje z odbiorcami oraz zdobywać nowych obserwujących.

Działalność klubu

Chcąc wzbudzić zainteresowanie wśród nowych odbiorców, można pokazywać, czym dokładnie zajmuje się klub, stricte z biznesowego punktu widzenia. Szczególnie warto pamiętać o osobach, które na co dzień nie interesują się sportem, a jako przedstawiciele różnego rodzaju jednostek i firm, mogliby wyrazić chęć nawiązania ewentualnej współpracy.

Na pewno ważną kwestią jest również prezentacja najważniejszych sukcesów sportowych i organizacyjnych – jednak należy pamiętać, że nie może być to najczęstszym elementem publikacji, pamiętając o biznesowym charakterze platformy LinkedIn. Nadmierna publikacja wyników poszczególnych spotkań, terminarzy bądź tabel ligowych czy mniej istotnych transferów lub zdjęć z treningów raczej nie pozwolą na zdobycie dużej popularności w tym serwisie.

Zarządzanie klubem

Zdecydowanie ciekawym typem treści dla wielu odbiorców serwisu LinkedIn może być prezentacja materiałów związanych z zarządzaniem w klubie. Przedstawianie kadry zarządczej oraz całej struktury organizacyjnej klubu chociażby w formie materiałów wideo czy dedykowanych grafik. Z pozytywnym odbiorem może spotkać się także prezentacja rozwoju klubu oraz całej infrastruktury.

Krótkie wywiady wideo z wypowiedziami osób dowodzących w klubie na temat zarządzania również mogą okazać się skuteczne – warto jednak pamiętać o dodaniu napisów, gdyż wielu odbiorców przegląda takie treści bez użycia dźwięku.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6498150958940332032.

Współpraca ze sponsorami

Wszelkie kwestie związane z partnerami biznesowymi gwarantują szerokie możliwości przygotowywania różnych publikacji. Oczywiście ważne jest prezentowanie świeżo pozyskanych oraz dotychczasowych sponsorów – oprócz samej wzmianki dobrą praktyką jest także opisanie działalności bądź szersze przedstawienie, czym zajmuje się dana firma lub organizacja.

W mojej opinii na profilu firmowym każdego klubu sportowego powinny cyklicznie pojawiać się studia przypadków dotyczące współpracy ze sponsorami. Przedstawianie wybranych wspólnych działań, zrealizowane pomysły oraz najważniejsze profity i korzyści wynikające dla każdej ze stron.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6570638716702859264

Innym wybranym przeze mnie pomysłem jest prezentowanie rekomendacji sponsorów – krótkie wypowiedzi przedstawicieli wszystkich jednostek oraz firm wspierających dany klub na temat przebiegu współpracy z pewnością będą potwierdzeniem jakości współpracy w oczach potencjalnych partnerów biznesowych.

Działalność Klubu Biznesu

Niezależnie od formy funkcjonowania Klubu Biznesu, warto pokazać jego działalność. LinkedIn to idealne miejsce na publikacje z zaproszeniami na wydarzenia – dobrze jest przedstawiać krótką instrukcję, jak można wziąć udział w spotkaniach Klubu Biznesu.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6470236191064092672

Kolejnym pomysłem jest prezentacja relacji z wydarzeń, jak chociażby zdjęcia czy ogólne podsumowania. Warto przygotowywać cykliczne publikacje związane z rozwojem projektu, wzrostem liczby członków oraz coraz szerszym zakres działań, budując wiarygodność całego projektu.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6544541017834561536

Według mnie ciekawą ideą jest również przedstawianie korzyści wynikających z przynależności do Klubu Biznesu oraz wszelkich możliwości działań czy współpracy. Z pozytywnym odbiorem na pewno spotkają się publikacje typu “success stories” – to dobra droga do znalezienia kolejnych partnerów, poprzez pokazanie realnych profitów.

Prezentacja ekspozycji sponsorskich

Pozostając przy tematyce sponsoringu, warto wspomnieć również o prezentacji ekspozycji sponsorskich. Przykłady na stadionie lub na koszulkach zawodników w formie realnych zdjęć z meczów lub fragmentów transmisji telewizyjnych. Z pewnością będzie to uwiarygodnienie skuteczności oraz element zachęcenia kolejnych partnerów biznesowych do współpracy.

Mając taką możliwość, ciekawym pomysłem jest również prezentowanie konkretnych liczb dotyczących wartości ekspozycji sponsorskich.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6506423189621473280

Pomysły na konkretne działania

Myślę, że ciekawą ideą, szczególnie w momencie poszukiwania partnera biznesowego z wybranej branży jest przedstawienie pomysłów na konkretne działania. Prezentacja możliwych do realizacji wspólnych wydarzeń lub innych ewentualnych koncepcji biznesowych.

W jaki sposób można przedstawić taki pomysł? Proponowałbym przygotowanie infografiki bądź krótkiego materiału wideo – ważne jest dokładne przedstawienie idei, aby potencjalny odbiorca mógł zrozumieć przekaz oraz “poczuć” pomysł. Jeżeli materiał okaże się ciekawy, można liczyć na dużą liczbę udostępnień oraz poleceń – w takim przypadku szanse na znalezienie nowego partnera znacząco wzrosną!

Informacje o kibicach

Kibice to niewątpliwie ważna część społeczności każdego klubu sportowego, jednak z punktu widzenia partnerów biznesowych to w dużej mierze ich potencjalni klienci. Publikowanie wszelkiego rodzaju możliwych do zdobycia danych (o ile klub uzna to za słuszne), jak chociażby liczba widzów na trybunach, częstotliwość wejść na stronę internetową czy poziom popularności poszczególnych kanałów społecznościowych lub inne statystyki medialności.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6506915424125358080

Jeżeli to możliwe, dobrze jest cyklicznie przeprowadzać badania wśród kibiców, na temat ich wykształcenia, zainteresowań czy innego rodzaju danych społeczno-demograficznych. Pozwoli to na sprofilowanie osób interesujących się klubem, a takie dane będą cenne z punktu widzenia każdego sponsora. Odpowiednio przygotowane publikacje zawierające takie dane mogą okazać się ciekawym materiałem na platformie LinkedIn.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6557145798365200384

Materiały specjalne

Mając na uwadze charakter platformy LinkedIn, warto przygotowywać dedykowane materiały, będące ciekawe z biznesowego punktu widzenia. Mam na myśli chociażby odpowiednio przygotowane filmy wizerunkowe, ukazujące pozytywne emocje oraz wzbudzające sympatię dla całej społeczności skupionej wokół klubu. Jeszcze innym przykładem mogą być specjalne publikacje dotyczące chociażby prezentacji nowych strojów lub innych ważnych wydarzeń, istotnych biznesowo.

Loża VIP oraz Strefa Premium

Na portalu LinkedIn można spotkać wielu potencjalnych adresatów oferty wynajmu Loży VIP lub Strefy Premium na stadionie w trakcie meczu lub przy okazji innych wydarzeń (nazewnictwo zależy oczywiście indywidualnie od każdego obiektu sportowego). Warto przygotowywać materiały prezentujące wygląd takiej Loży bądź Strefy oraz wszelkie udogodnienia i możliwe funkcjonalności.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6556802888218226688

Dobrym pomysłem jest przedstawienie propozycji konkretnych ofert na poszczególne mecze oraz informowanie, czy można wynajmować takie miejsca na własne wydarzenia w dni powszednie.

Ciekawe w odbiorze na pewno okażą się zdjęcia lub filmy ukazujące dokładny wygląd takiej Loży lub Strefy przedstawiając gościnność oraz wszelkie dostępne atrakcje.

Rozwój ludzi i pracowników

Przedstawiając pomysły na tworzenie treści, należy również uwzględnić istotną rolę samych pracowników – warto dzielić się ich wiedzą oraz doświadczeniem. Na pewno dobrze jest przedstawiać osoby pracujące w klubie i zachęcać ich do tworzenia własnych treści w serwisie LinkedIn.

Warto udostępniać publikacje tworzone przez pracowników, prezentować treści związane z ich rozwojem (np. ukończone kursy lub nabyte nowe kwalifikacje) oraz najważniejsze sukcesy konkretnych ludzi. 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6553983606568566785

Employer Branding

LinkedIn to także świetne miejsce na prowadzenie działań z zakresu Employer Branding, czyli budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Środowisko sportowe może być szczególnie ciekawym miejscem do rozwijania karier pracowników – warto to umiejętnie prezentować za pomocą odpowiednich publikacji.

Dobrze, aby na stronie znalazły się materiały pokazujące, jak praca w danej organizacji może rozwijać każdego pracownika. Koniecznie należy jednak pamiętać o przedstawianiu prawdziwych warunków pracy oraz budowaniu wiarygodności.

Wiadomości branżowe

Dzielenie się wiedzą i informacjami z branży to także ciekawy pomysł na tworzenie treści – ważne jednak, aby w jakimś stopniu były to wiadomości powiązane z klubem. Dobrym przykładem mogą być kwestie dotyczące organizacji ligi lub informacje o prawach transmisyjnych. Oczywiście mogą być to odnośniki do źródeł zewnętrznych czy chociażby udostępnienia publikacji z profili firmowych innych jednostek.

Inicjatywy zewnętrzne

Organizacje sportowe często patronują różnego rodzaju imprezom na przykład o charakterze naukowym – to również warto pokazywać w serwisie LinkedIn! Wykłady pracowników klubu przy okazji różnych wydarzeń czy chociażby udział we wszelkiego rodzaju inicjatywach zewnętrznych.

W przypadku istnienia takiej możliwości, warto publikować zdjęcia bądź materiały wideo z takich wydarzeń, zaznaczając przy tym wyraźną obecność klubu lub organizacji.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6565885406368280576

Powyższe inspiracje oraz pomysły powinny pomóc w zaplanowaniu dobrego harmonogramu publikowanych treści – warto mieć na uwadze jednak również kilka innych kwestii.

Tworząc publikacje, dobrze jest oznaczać je hasztagami, które mogą być śledzone przez każdego użytkownika serwisu LinkedIn. Koniecznie należy pamiętać o poprawności stylistycznej wszystkich treści, unikać nadmiaru emotikonów i dbać o wyważony ton każdego tekstu, a także całości przekazu. 

Platforma LinkedIn nie wymaga tak częstych publikacji jak w innych kanałach społecznościowych, ale każda treść musi być przygotowana z ogromną dbałością o estetykę. Kolejna kwestia to oznaczanie ludzi oraz innych firm – umożliwia to zdobywanie większych zasięgów i docieranie do szerszych grup odbiorców. 

Najważniejsze jest jednak zrozumienie różnicy pomiędzy platformą LinkedIn, a Facebookiem oraz innymi serwisami społecznościowymi – profesjonalnie przygotowane treści z pewnością będą istotnym czynnikiem w realizacji założonej strategii.

Docieranie do nowych odbiorców

Przygotowując ogólną strategię działania w serwisie LinkedIn, może pojawić się wątpliwość – jak skutecznie promować profil firmowy oraz publikowane treści, aby docierać do jak najszerszej liczby szczególnie nowych odbiorców? Oczywiście LinkedIn stwarza możliwość tworzenia reklam, jednak w pierwszej kolejności zachęcam do korzystania z przygotowanych przeze mnie pomysłów, na efektywne budowanie popularności:

  • Dbanie o ciekawe publikacje – to chyba najważniejsza i dość oczywista kwestia, aby wszystkie treści były przemyślane oraz odpowiednio dopasowane do biznesowego charakteru serwisu LinkedIn. Jestem przekonany, że przedstawione przeze mnie powyżej idee oraz inspiracje, na pewno w znacznym stopniu ułatwią realizację tego zadania.
  • Współpraca z pracownikami – warto zachęcać pracowników, aby sami stali się pierwszymi obserwującymi strony firmowej. Kolejną kwestią jest motywowanie do udostępniania treści publikowanych przez klub oraz prośba o oznaczanie konta firmowego na własnych profilach osobowych ludzi zatrudnionych w danej organizacji.
  • Informacje w innych kanałach – dobrze również cyklicznie publikować informacje o prowadzeniu komunikacji w serwisie LinkedIn w pozostałych mediach społecznościowych czy chociażby na oficjalnej stronie internetowej klubu. Z pewnością warto także osadzić link do profilu firmowego w stopce maila głównego klubu oraz wszystkich pracowników.

Chcąc budować coraz szersze grono obserwujących profil firmowy, należy regularnie przeglądać statystyki, które dostępne są z poziomu strony głównej. Pozwoli to m.in. na analizę zasięgów oraz zaangażowania czy lepszego poznania swoich odbiorców chociażby pod kątem demograficznym. Ważne, aby wyciągać wnioski i przygotowywać coraz bardziej wartościowe treści dla wybranej grupy docelowej.

Podsumowanie

Wybierając kanały społecznościowe w klubie sportowym warto odpowiednio przeanalizować potencjalne korzyści, jakie można uzyskać na poszczególnych platformach. Myślę, że LinkedIn przy odpowiednim podejściu może gwarantować zrealizowanie wielu ważnych celów, jak chociażby budowanie pozytywnych relacji ze sponsorami czy wzmacnianie silnego wizerunku całego klubu.

Podsumowując, zaskakującym może wydawać się nieobecność wielu klubów Ekstraklasy na platformie LinkedIn – myślę, że jednak zdecydowanie łatwiej jest prowadzić skuteczne działania biznesowe z wykorzystaniem właśnie tego kanału społecznościowego. Obserwując także pozostałe najważniejsze ligi można stwierdzić, iż LinkedIn dopiero “raczkuje” w obszarze rodzimego marketingu sportowego.

W mojej opinii, wszystkie profesjonalne kluby i akademie sportowe powinny prowadzić własną stronę firmową na platformie LinkedIn. Jestem przekonany, że przedstawione przeze mnie pomysły pomogą każdej organizacji sportowej w prowadzeniu skutecznej komunikacji oraz budowaniu pozytywnych relacji z partnerami biznesowymi. 

Autor tekstu: Paweł Wojtaś

Artykuł pierwotnie ukazał się na: https://bit.ly/2kabuVV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *