Coraz więcej polskich zawodników przenosi się do klubów zagranicznych. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach profity finansowe z przenosin uzyskuje nie tylko ostatni klub piłkarski tj.: klub piłkarski z którego zawodnik bezpośrednio przechodzi do klubu zagranicznego. Należy pamiętać, że do profitów finansowych od klubu zagranicznego uprawione są wszystkie polskie kluby piłkarskie, które choćby przez chwilę szkoliły tego zawodnika pomiędzy 12 a 23 rokiem jego życia. Jest to tzw. mechanizm solidarnościowy.
Nie wszystkie kluby piłkarskie (a w szczególności te mniejsze) mają świadomość, że należy im się jakaś kwota z mechanizmu solidarności lub po prostu nie wiedzą jak tą kwotę wyegzekwować od klubu zagranicznego.
Jakich terminów należy pilnować?
Należy pamiętać, że co do zasady opłata solidarnościowa powinna zostać wypłacona przez klub zagraniczny już w ciągu 30 dni od dnia rejestracji zawodnika. Jeżeli natomiast w ciągu 18 miesięcy nie zostaną ustalone kluby polskie którym ta opłata się należy, przepada ona na rzecz PZPN-u.
Jak odzyskać należną opłatę solidarnościową?
W związku z powyższym, aby odzyskać należną opłatę solidarnościową należy co oczywiste monitorować kariery piłkarskie swoich wychowanków i w przypadku przejścia takiego zawodnika do klubu zagranicznego należy wezwać ten klub na piśmie do zapłaty. Prawidłowo sformułowane wezwanie do zapłaty daje dużą szanse na odzyskanie należnej klubowi opłaty solidarnościowej.
W przypadku braku dobrowolnej zapłaty, kolejnym etapem jest skierowanie sprawy do organu sądowego którym w tym przypadku jest Izba ds. Rozwiązywania Sporów Fifa (FIFA DRC – Dispute Resolution Chamber).
Artykuł ukazał się pierwotnie na stronie www.prawopilkarskie.pl