Na jaki okres można podpisać Kontrakt U18?

Na jaki okres można podpisać Kontrakt U18?

Zgodnie z przepisami wewnętrznymi Polskiego Związku Piłki Nożnej – „Kontrakt U18” może być zawarty wyłącznie przez zawodnika, który w momencie jego podpisania ukończył 15. rok życia, a nie ukończył 18. roku życia. Kontrakt taki w odróżnieniu od kontraktów z zawodnikami pełnoletnimi może być zawarty maksymalnie na okres 3 lat. Jakiekolwiek postanowienia dotyczące dłuższego okresu obowiązywania Kontraktu U18 niż 3 lata będą nieważne. Przypomnijmy, że w przypadku zawodników pełnoletnich kontrakty z klubami piłkarskimi mogą być zawierane na okres maksymalnie 5 lat. Regulacja taka ma za zadanie ochronę zawodnika niepełnoletniego przed wiązaniem się w młodym wieku z jednym klubem od razu na zbyt długi czas, co mogłoby mieć, w niektórych przypadkach, negatywne przełożenie na rozwój kariery młodych zawodników. Natomiast minimalny, czyli najkrótszy okres na jaki może być zawarty Kontrakt U18 – to okres od dnia podpisania umowy do dnia zakończenia obecnego lub najbliższego sezonu rozgrywkowego.

Należy wskazać, że choć przepisy nie regulują tego wprost to można sobie wyobrazić sytuację, w której w okresie od 15. do 18. roku życia zawodnik będzie miał zawartych kilka kolejnych Kontraktów U18 np.: pierwszy Kontrakt U18 w wieku 15 lat zawarty na 2 lata i kolejny Kontrakt U18 zawarty w wieku 17 lat na 3 lata. Skoro bowiem zawodnicy niepełnoletni mogą zawierać tylko i wyłączenie Kontrakty U18, to np.: zawodnik, który w wieku 15 lat zawarłby umowę na okres 1 roku, to po tym czasie, czyli w okresie od 16. do 18. roku życia byłby pozbawiony możliwości związania się z klubem piłkarskim, gdyby można było Kontrakty U18 zawierać tylko jeden raz w karierze.

Może zdarzyć się również sytuacja, w której zawodnik niepełnoletni swój pierwszy Kontrakt U18 podpisze tuż przed ukończeniem 18 roku życia na okres 3 lat, a więc kontrakt taki będzie obowiązywał do 21 roku życia. Należy pamiętać, że Kontrakty U18 obowiązujące w dniu ukończenia przez zawodnika 18 roku życia zachowują w pełni ważność do upływu okresu jego obowiązywania, bez względu na osiągnięcie przez zawodnika pełnoletności. Inaczej mówiąc, również zawodnik pełnoletni może mieć z klubem ważny Kontrakt U18.

Artykuł ukazał się pierwotnie na stronie www.prawopilkarskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W ciągu 24 godzin od rozpoczęcia petycji zebraliśmy ponad 6282 podpisów! Czym jeszcze zajmuje się nasze Stowarzyszenie?

  • - integrujemy szkółki i akademie piłkarskie z całej Polski
  • - pomagamy akademiom w tematach zarządzania, marketingu, dotacji
  • - organizujemy cykliczne szkolenia stacjonarne i on-line
  • - zamawiamy sprzęt sportowy bezpośrednio u producentów
  • - wspieramy i doradzamy członkom w nagłych sprawach

Chcesz poznać więcej? Zostaw nam swój namiar - skontaktujemy się z Tobą!

Zapisałaś/zapisałeś się do newslettera. Dziękujemy!

Wystąpił błąd podczas próby subskrybcji. Spróbuj ponownie.

Razem dla piłki will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.