Minął rok prezesury Cezarego Kuleszy – co zmieniło się w szkoleniu piłkarskim w Polsce?

W ostatnich dniach mieliśmy okazję obchodzić okrągły rok od objęcia przez Cezarego Kuleszę funkcji prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, wraz z którym w Związku pojawił się nowy wiceprezes ds. szkolenia, Maciej Mateńko. W mediach pojawiły się podsumowania tych ostatnich 12 miesięcy, dlatego postanowiliśmy również przedstawić nasze wnioski i uwagi, koncentrując się na obszarze szkoleniowym, który jak zapowiadał prezes Kulesza, będzie jednym z priorytetów jego kadencji. Czy rzeczywiście tak jest?

Niestety, pomimo licznych zapowiedzi wydaje się, że na razie więcej jest mówienia i planowania, niż faktycznego działania. Oczywiście pojawiło się kilka pozytywnych decyzji i ruchów, ale niestety pracy nadal jest ogrom, a problemy wciąż wracają te same.

1. Powołanie Grupy Roboczej PZPN:

„Celem działalności grupy roboczej jest wypracowanie działań na rzecz poprawy jakości szkolenia w klubach poprzez ujednolicenie i systematyzację szkolenia w Polsce”.

Plusy: otwarcie na głos środowiska piłkarskiego.

Minusy: dobór członków Grupy, realny zakres działań Grupy i jej wpływ na decyzje PZPN, brak transparentności w pracy Grupy

2.  Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich:

„Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej w co najmniej jednej kategorii wiekowej Junior G – Junior D (U6 – U13). Nowy certyfikat – Certyfikacja Grassroots, w ramach której kluby będą ubiegać się o Zielony Certyfikat. PZPN rozszerza Program Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich o nowy poziom, który jest skierowany w szczególności do małych, lokalnych klubów”.

Plusy: wprowadzenie zielonego certyfikatu, uproszczenie części wymogów formalnych.

Minusy: brak zapowiadanej platynowej gwiazdki dla topowych klubów, wymagające zasady i regulamin oceny akademii

3. Likwidacja rozgrywek i tabel do U-12:

„Władze PZPN zadecydowały, że dzieci w wieku do 11 lat nie będą musiały przejmować się rezultatami swoich spotkań, ani miejscem w rankingu”.

Plusy: skupienie uwagi na zawodnikach, nie na wynikach.

Minusy: brak równoczesnej edukacji rodziców i trenerów o korzyściach likwidacji tabel i rozgrywek

4. Kursy specjalistyczne:

PZPN ustalił ceny specjalistycznych kursów szkoleniowych. Na rynku pojawią się wkrótce kursy Dyrektora Sportowego Klubu, Dyrektora Akademii Piłkarskiej, Trenera Przygotowania Motorycznego PZPN, Trenera Analityka PZPN, Skauta PZPN B, Skauta PZPN A i Skauta PZPN PRO”.

Plusy: fakt pojawienia się możliwości rozwoju w obszarach, które wymagają poprawy.

Minusy: wysokie koszty, brak szczegółowych informacji o programie kursów, ograniczona liczba miejsc.

5. Reforma Centralnej Ligi Juniorów:

„W ramach reorganizacji wrócić ma CLJ U-19, która zastąpić ma CLJ U-18. W CLJ U-17 cztery grupy makroregionalne połączone zostaną we dwie 16-zespołowe: wschodnią i zachodnią”.

Plusy: uzdrowienie struktury rozgrywek.

Minusy: Forma komunikacji reformy (ankieta mailowa do uczestników).

6. Projekt Future:

„Projekt Future Pro jest inicjatywą Polskiego Związku Piłki Nożnej, która zwraca uwagę na duże dysproporcje pomiędzy wiekiem biologicznym a wiekiem kalendarzowym młodych sportowców. Celem nadrzędnym jest przede wszystkim cierpliwe przygotowywanie perspektywicznych, późno dojrzewających zawodników, do regularnych występów w reprezentacjach Polski U15 – U19”.

Plusy: zwrócenie uwagi na zawodników późno dojrzewających.

Minusy: skupienie projektu na zawodnikach ze szczebla centralnego, topowych klubów

7. Platforma Łączynastrening.pl:

„Platforma edukacyjna, dzięki której trenerzy otrzymują m.in. konspekty z animacjami, filmami, treningami indywidualnymi i ćwiczeniami dla bramkarzy”.

Plusy:  stworzenie dodatkowej możliwości rozwoju dla trenerów.

Minusy: mały zakres działań platformy – skupienie uwagi wyłącznie na konspektach.

8. Modyfikacja przepisu o młodzieżowcu:

„Limit 3000 minut rozegranych przez młodzieżowców przez cały sezon. W jednym meczu klub może zebrać maksymalnie 270 minut rozegranych przez młodzieżowców”.

Plusy: większa swoboda przy kształtowaniu kadry meczowej czy decyzji o zmianach.

Minusy: wymóg wprowadzenia młodzieżowca na określoną liczbę minut, aby spełnić warunki przepisu, który tworzy duże pole do kombinacji.

Co wymaga uporządkowania:

Poniżej udostępniamy również nasze raporty dot. zagadnień, które wymagają uporządkowania ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *