Kto szkoli dla najlepszych zespołów Centralnej Ligi Juniorów – nowy raport Stowarzyszenia PASS!

W mediach bardzo często można spotkać się z różnego rodzaju rankingami akademii piłkarskich w Polsce, które opierają się przede wszystkim na wynikach sportowych, a nie faktycznej pracy szkoleniowej. Chcąc pokazać kulisy szkolenia, przeanalizowaliśmy najlepsze zespoły tegorocznej edycji Centralnej Ligi Juniorów w kategorii U-19 i przyjrzeliśmy się, kto w rzeczywistości szkoli najzdolniejszych młodych piłkarzy. 

Wspomnianą tematyką zajmowaliśmy się już w przeszłości – w 2019 roku sprawdziliśmy jakie efekty przyniósł jeden ze sztandarowych projektów PZPN, jakim jest PRO Junior System (cały raport dostępny pod linkiem).

Kontynuując prace nad wyżej opisanym problemem postanowiliśmy zająć się rozgrywkami Centralnej Ligi Juniorów U-19. Działaliśmy w podobny sposób, jak w przypadku raportu dotyczącego PJS – najpierw ustalaliśmy klub, który był dla zawodnika wiodącym w wieku 8-12 lat, a następnie określaliśmy wiek dołączenia danego gracza do akademii, w której występował w sezonie 2022/2023. W analizie zostały uwzględnione trzy najlepsze zespoły minionych rozgrywek – podium wygląda następująco:

  1. Lech Poznań
  2. Górnik Zabrze
  3. Raków Częstochowa

W pierwszej części raportu uwzględnieni zostali wszyscy zawodnicy, którzy według portalu Transfermarkt rozegrali minimum 90 minut (91 piłkarzy). W drugiej natomiast skupiliśmy się już wyłącznie na graczach odgrywających większą rolę w zespołach. W ramach analizy bazowaliśmy na informacji znajdującej się na portalach www.90minut.pl, www.transfermarkt.pl, a także materiałach prasowych, oficjalnych stronach oraz mediach społecznościowych klubów.

W różnych zestawieniach pojawiają najczęściej takie kluby jak Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin, czy też Górnik Zabrze. Wyniki jak i poziom sportowy, sprawiają, że wspomniane akademie przyciągają do siebie najbardziej uzdolnionych młodych adeptów futbolu głównie przez wzmożony skauting, równocześnie konkurując między sobą o topowe talenty. W dłuższej perspektywie ma to pozytywny wpływ na przychody klubów, które dzięki sprzedaży uzdolnionych piłkarzy mogą liczyć na ogromne wpływy do budżetu. Ale czy na pewno najwięksi szkolą aż tak dobrze? A może bliższa prawdy jest teza, iż zbierają oni owoce pracy mniejszych akademii?

Jak pokazała nasza analiza, sukces sportowy akademii bardzo często wynika z selekcji i skautingu, a niekoniecznie pracy szkoleniowej. Zawodnicy dołączają do wiodących akademii w wieku 13-15 lat, przez kolejne 2-3 lata rozwijają się w otoczeniu najlepszych, wyselekcjonowanych talentów, jednak bardzo często baza szkoleniowa zbudowana została w mniejszych, lokalnych klubach. Najwięksi nie tylko nie szkolą zawodników, którzy docelowo mają stanowić o sile pierwszego zespołu, ale jak się okazuje, mają również problemy z zasilaniem swoimi wychowankami własnych drużyn młodzieżowych. Skupiają się na monitorowaniu utalentowanych graczy i ściąganiu ich do swojej akademii, a nie na szkoleniu od podstaw. Zawodnicy trafiają do największych ośrodków w okolicach 13 roku życia. Droga uzdolnionego zawodnika pochodzącego z mniejszych miejscowości bardzo często rozpoczyna się w lokalnym klubie. Wyróżniający zawodnik następnie trafia do większej akademii w regionie, skąd w późniejszym czasie przenosi się do najlepszych klubów w Polsce.

Pełną treść raportu oraz dane źródłowe, które posłużyły do realizacji analizy znajdziecie w linkach poniżej:

Kto szkoli dla najlepszych zespołów Centralnej Ligi Juniorów – raport Stowarzyszenia PASS

Raport CLJ – dane źródłowe

Autorem analizy i raportu jest Radosław Wnęk, trener UEFA Grassroots C, we współpracy ze Stowarzyszeniem PASS.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *