12 pomysłów na działania marketingowe dla każdej szkółki i akademii piłkarskiej

Specjalizuję się w marketingu internetowym oraz sportowym, a moją dużą pasją jest obserwacja oraz wspomaganie działań promocyjnych klubów i organizacji sportowych – szczególnie tych, które funkcjonują na szczeblach rozgrywek amatorskich. Cieszę się, gdy na trybunach zaangażowanych w swój rozwój klubów pojawia się coraz więcej sympatyków. Staram się przekonywać, iż wcale nie potrzeba dużych nakładów pieniężnych, aby budować dobre relacje z otoczeniem i dbać o pozytywny oddźwięk marketingowy.

Przygotowałem listę kilkunastu pomysłów marketingowych, które według mnie można śmiało wdrożyć w każdej szkółce i akademii piłkarskiej. Bariera finansowa wcale nie musi być przeszkodą, aby efektywnie i w ciekawy sposób promować swój klub bądź organizację sportową, zdobywając uznanie kibiców!

Wystawa historyczna

Każdy klub sportowy czy dyscyplina tworzy swoją własną historię, dokumentową na wszelkiego rodzaju materiałach, jak chociażby zdjęcia, dokumenty czy sprzęt sportowy. Ciekawym pomysłem jest stworzenie wystawy takich pamiątek – oprócz pokazania przedmiotów z archiwum klubu, warto nagłośnić i zaprosić do udostępniania swoich zbiorów inne osoby.

Niezależnie od tego, czy klub lub jednostka funkcjonuje w mieście lub też w mniejszej miejscowości, taką wystawę warto zorganizować w ogólnodostępnym miejscu dla każdego mieszkańca – dobrym pomysłem jest chociażby biblioteka publiczna czy też dom kultury.

Archiwalne zdjęcia, koszulki sportowe, przykłady dokumentacji na pewno zrobią wrażenie zarówno na młodszych jak i starszych sympatykach klubu. Wokół otwarcia wystawy warto zrobić małą uroczystość, zapraszając sponsorów oraz lokalne władze.

Współpraca ze szkołą

Możliwości działań z lokalnymi szkołami jest naprawdę mnóstwo i warto je wdrażać. Przede wszystkim na samym początku należy nawiązać formalną współpracę z jednostką oświatową i wspólnie planować ewentualne idee. 

Posiadając w klubie drużynę seniorską jednym z pomysłów może być zaangażowanie zawodników w lekcje wychowania fizycznego. Wspólne ćwiczenia oraz gra pokazowa na zakończenie takiej lekcji na pewno przyczyni się do popularyzacji dyscypliny oraz promocji samego klubu. Niezależnie na jakim poziomie na co dzień rywalizuje klub – nawet dwóch zawodników z pewnością wpłynie na dodatkową atrakcyjność zajęć, a lekcja wychowania fizycznego z dodatkowymi gośćmi na pewno zachwyci młodzież.

Możliwych do realizacji inicjatyw może być naprawdę dużo – pomoc w organizacji turniejów, zaproszenie grup ze szkoły na mecze rozgrywane przez klub czy chociażby zainicjowanie ligi szkolnej bądź międzyklasowej.

Wewnętrzna giełda sprzętu sportowego

Jest to pomysł skierowany głównie do akademii sportowych. Młodzi zawodnicy rosną bardzo szybko, często błyskawicznie “wyrastając” ze sprzętu sportowego, który nadal jest jednak w dobrym stanie i odpowiedni do wykorzystania przez innych dorastających sportowców. Dobrze jest ułatwić rodzicom bądź opiekunom wzajemną wymianę handlową sprzętu, dzięki czemu zarówno sprzedający jak i kupujący mogą zaoszczędzić dużo czasu oraz pieniędzy. 

Ciekawym pomysłem jest także otwarcie się na inne kluby sportowe i zaproszenie ich do tego wydarzenia. Dobrze jest nagłośnić taką giełdę, aby wzięło w niej udział jak najwięcej osób, do tego oczywiście komunikując to wewnątrz każdej drużyny funkcjonującej w klubie.

Skarb kibica w lokalnej gazecie

Chyba w każdym miejscu wydawana jest jakaś lokalna gazeta – dziennik lub tygodnik skupiający się na tematach z bliskiej okolicy. Warto skontaktować się z taką redakcją i zaproponować wspólne stworzenie dodatku sportowego, czegoś w rodzaju skarbu kibica – dodawanego do środka gazety jako jej integralna część. Taki skarb kibica może składać się ze zdjęć grupowych wraz z załączonymi imionami i nazwiskami zawodników każdego zespołu oraz zawierać wszelkie inne informacje, jak chociażby plany klubu na przyszłość, terminarze, zapowiedzi wydarzeń.

Warto spróbować tworzyć taki klubowy skarb kibica regularnie, przed rozpoczęciem rundy wiosennej oraz jesiennej, prezentując składy drużyn juniorskich czy seniorskich. Oprócz oczywistej promocji klubu można dostrzec tutaj także inne korzyści – umocnienie bądź zainicjowanie współpracy z partnerem medialnym, który nie powinien być stratny na takim pomyśle. Rodzice, dziadkowie czy znajomi będą chcieli mieć coś w rodzaju pamiątki, a dla samych zawodników, nawet młodszych na pewno będzie to ciekawostka oraz w wielu przypadkach pierwsza styczność z mediami.

Organizacja wyjazdów na mecze

Oczywiście, jest to dość popularny pomysł wdrażany w wielu akademiach, jednak uznałem że warto o nim wspomnieć. Niezależnie od dyscypliny, kluby występujące na najwyższych szczeblach rozgrywkowych z reguły raczej chętnie nawiązują współpracę z akademiami sportowymi. 

Warto raz na jakiś czas zorganizować taki wyjazd dla młodzieży trenującej w akademii – z pewnością będzie to służyć popularyzacji sportu wśród młodych zawodników, ale także i pozytywnemu wizerunkowi całej jednostki.

Prezentacja drużyny

Pomysł który w odniesieniu do amatorskich klubów sportowych zaczerpnąłem od Prezesa Pawła Bochniaka ze Strzelca Chroberz, klubu występującego w piłkarskiej Klasie B w województwie świętokrzyskim. Oznacza to, że każdy może podjąć się organizacji takiego wydarzenia! 

Miejscem organizacji prezentacji drużyny mogą być różne miejsca – wszędzie tam, gdzie można spotkać się z grupą ludzi. Oprócz przedstawienia zawodników warto przygotować prezentację multimedialną podsumowującą działalność klubu oraz plany na przyszłość – dobrze także podziękować sponsorom i instytucjom wspierającym.

Na prezentację warto zaprosić znajomych i rodziny zawodników, a także sponsorów i lokalne władze oraz kibiców. Taka prezentacja może zostać zorganizowana chociażby w porach popołudniowych i nie musi trwać bardzo długo – wystarczy nawet nieco ponad godzina. Przy kawie i herbacie można zrealizować cały plan prezentacji oraz wykonać obszerną fotorelację, którą można później świetnie wykorzystać marketingowo.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Otwarty trening pokazowy

Kolejnym pomysłem dla akademii sportowych jest organizacja treningu pokazowego – jak może wyglądać takie wydarzenie? Oprócz samego treningu dobrze jest równolegle zorganizować stanowisko do udzielania informacji o funkcjonowaniu akademii zainteresowanym rodzicom, umożliwić zapisy na treningi oraz zapraszać dzieci do dołączenia do treningu.

Gdzie można zorganizować taki trening pokazowy? Warto nawiązać współpracę z lokalną galerią handlową lub znaleźć często uczęszczane przez ludzi miejsce – jeżeli w mniejszych miejscowościach nie ma takich możliwości, na pewno organizowane są wszelkiego rodzaju uroczystości bądź festyny, gdzie gromadzi się spora część społeczeństwa.

Oczywiście, taki trening pokazowy lub wydarzenie w formie “dnia otwartego akademii” można zrobić na własnych obiektach, jednak wtedy zdecydowanie ciężej jest przyciągnąć i zainteresować nowe osoby – kluczem jest otwarcie się na nowych odbiorców i szukania skutecznych dróg dotarcia do nich.

Działania w ramach CSR

Każda jednostka sportowa jest elementem lokalnego otoczenia – warto o tym pamiętać i inicjować działania wspierające najbliższe środowisko. 

Dobrze jest wyjść z inicjatywą i próbować rozpoczynać wszelkiego rodzaju akcje związane ze wspomaganiem innych jednostek. Ciekawą ideą jest chociażby ogłaszanie zbiórek wśród kibiców dla miejscowych instytucji – warto wychodzić z różnego rodzaju pomysłami.

Myślę, że interesującymi pomysłami jest ogłoszenie zbiórki plastikowych nakrętek na cele charytatywne połączone z gromadzeniem ich po treningach, czy chociażby słodyczy lub materiałów szkolnych na przykład dla domu dziecka.

Podejmowanie takich inicjatyw jest pozytywne dla wszystkich – oprócz okazanej pomocy można zdobyć wielu nowych sympatyków!

Rozgrywki dla kibiców

Gry typu Fantasy Liga to inaczej wirtualny menedżer piłkarski, gdzie można wybrać własne składy z złożone zawodników danej ligi (np. Ekstraklasy). Jeżeli wybrani zawodnicy w prawdziwych rozgrywkach zdobywają bramki czy notują asysty, to użytkownik zbiera punkty – osoba, która na koniec danej rundy zbierze ich najwięcej, wygrywa!

W ramach takich rozgrywek można organizować ligi prywatne, złożone z uczestników posiadających zaproszenia, rywalizując między sobą. Według mnie to ciekawy pomysł, na założenie ligi prywatnej dla kibiców swojego klubu.

Gra oczywiście jest darmowa i naprawdę łatwa do przyswojenia – dobrze jest zapoznać się z jej funkcjonowaniem, przygotować krótką instrukcję dla kibiców i zaprosić ich do wspólnej zabawy!

W Polsce istnieje kilka platform organizujących tego typu grę, jak chociażby Oficjalna Fantasy Ekstraklasa, czy Oficjalna Fantasy 1 Liga – dużą popularnością cieszy się również Fantasy Premier League.

Myślę, że to interesująca idea zarówno dla amatorskich klubów, jak i tych występujących w najwyższych szczeblach rozgrywkowych – rywalizacja zawodników z kibicami może być niezwykle ciekawa!

Spotkania ze sportowcami

W okolicy każdej miejscowości można spotkać sportowca, który odniósł jakiś sukces bądź miał okazję występować na szczeblu centralnym – warto także pamiętać również o byłych zawodnikach swojego klubu, którzy zakończyli już kariery. Myślę, że warto organizować spotkania z takimi ludźmi otwarte dla wszystkich kibiców bądź zapraszać na spotkania zamknięte, wyłącznie dla zawodników akademii.

Warto znaleźć oraz przekonać byłych lub nawet czynnych sportowców, którzy mogą poszczycić się mniejszymi lub większymi sukcesami lub dawnych reprezentantów własnego klubu, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach. 

Miejscem spotkań może być chociażby lokalna biblioteka lub jakiekolwiek inne miejsce użyteczności publicznej. Szczególnie dla młodych zawodników może być to ciekawa lekcja, okazja do zdobycia autografu oraz motywacja do dalszych treningów. Sam klub lub organizacja na pewno będzie mógł poszczycić się organizacją interesującego wydarzenia, a zaproszony sportowiec poczuje się doceniony!

Dodatkowa oprawa meczu

Odniosę się tutaj głównie do piłki nożnej, ale pomysł z lekkimi modyfikacjami można wykorzystać również w innych dyscyplinach. Sama idea nie jest czymś nowym i podobne realizacje można oglądać na wielu meczach.

Posiadając w klubie drużyny seniorskie, ciekawym elementem jest wyprowadzanie starszych sportowców przez najmłodszych zawodników. Warto zaangażować dzieci z grup młodzieżowych lub zaprosić do współpracy zaprzyjaźnioną akademię.

Kolejnym krokiem jest zaproszenie dzieci wyprowadzających zawodników do podawania piłek podczas meczu – oprócz wartości marketingowej na pewno pomoże to w płynności rozgrywanego spotkania.

Nawiązując do piłki nożnej, najtrudniejszym elementem, który warto spróbować przy dobrym zorganizowaniu i pomocy trenerów oraz asystentów jest wykorzystanie przerwy w meczu na mecz pokazowy. Warto podzielić boisko na umowne place do gry, szybko ustawić bramki i dać rozegrać kilkuminutowe mecze najmłodszym zawodnikom. 

Owszem, jest to trudne do zorganizowania, gdyż przerwa w meczu trwa zaledwie kwadrans (odliczając czas na rozłożenie boiska zostaje około 10 minut), jednak dla młodych zawodników, występ przed publicznością może być świetnym przeżyciem.

Newsletter SMS

Newsletter pomaga w utrzymywaniu stałego kontaktu z odbiorcami, informując o nowościach. Prawdopodobnie najpopularniejszą formą są newslettery rozsyłane za pomocą poczty mailowej, jednak warto rozważyć w klubie wprowadzenie podobnego rozwiązania wykorzystując wiadomości SMS.

Do kogo kierować taki newsletter i jaki może być jego cel? Warto pomyśleć przede wszystkim o starszych kibicach, którzy często bardzo mocno przeżywają wszelkie mecze swojej drużyny, jednak nie mając dostępu do internetu muszą długo czekać na wieść o wynikach spotkań wyjazdowych.

Taki newsletter może informować właśnie o rezultatach meczów wyjazdowych od razu po ich zakończeniu, a przy większych możliwościach organizacyjnych nawet relacjonować zmiany wyników. Kolejnym pomysłem jest informowanie o wszelkich wydarzeniach w klubie, jak chociażby transfery czy ważne wiadomości. W akademiach piłkarskich newsletter może spełniać rolę powiadamiania rodziców o turniejach bądź innych nowościach.

Na rynku dostępnych jest kilka platform SMS, dzięki którym można wdrożyć newsletter, a stawka za wysłanie jednej wiadomości to około 6-7 gr netto. Myślę, że cena nie powinna odstraszać i być w zasięgu każdej jednostki sportowej.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Podsumowując, warto pamiętać, że nie należy się zrażać ewentualnymi niepowodzeniami wdrażając niektóre pomysły – w wielu przypadkach potrzeba czasu, aby przyzwyczaić ludzi do nowych działań.

Oczywiście, to tylko propozycja działań – warto je modyfikować oraz ciągle myśleć nad nowymi inicjatywami!

Bariera finansowa oraz poziom sportowy i organizacyjny klubu nigdy nie mogą być barierą do organizacji ciekawych i skutecznych działań marketingowych. Dobrze próbować wdrażać coraz kreatywniejsze pomysły, aby oddźwięk marketingowy wokół klubu był pozytywnie odbierany przez kibiców!

Autor tekstu: Paweł Wojtaś

Artykuł pierwotnie ukazał się na: https://bit.ly/2HsGtVn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *