Czy młody zawodnik powinien mieć agenta piłkarskiego?

Udostępniamy artykuł radcy prawnego i autora bloga prawopilkarskie.pl, Dariusza Laszczyka, który jest odpowiedzią na kierowane do niego pytania rodziców młodych piłkarzy. 

W związku z bardzo dużą ilością wpływających do mnie zapytań od rodziców młodych zawodników dotyczących zagadnień prawa sportowego, w kilku kolejnych wpisach na Blogu postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Rodzice małoletnich zawodników niejednokrotnie zagubieni są w gąszczu obowiązujących przepisów. Problemy prawne są dość częste w tego typu przypadkach, a złożenie jednego podpisu na umowie, bez jej wcześniejszej analizy prawnej, może zahamować prawidłowy rozwój kariery takiego małoletniego zawodnika na wiele lat. Oddanie tych spraw w ręce różnego rodzaju nieprzygotowanych pod względem prawnym doradców, niejednokrotnie skutkuje również problemami finansowymi, dyscyplinarnymi, a nawet karnymi. Należy mieć na uwadze, że co do czynności prawnych, czyli np.: różnorakich umów, których stroną jest osoba niepełnoletnia będą miały zastosowanie przepisy kliku ustaw, które w różny sposób mogą się uzupełniać oraz krzyżować. Zastosowanie do tego typu czynności prawnych będą miały m.in. przepisy: Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu rodzinno-opiekuńczego, czyli przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Dodatkowo, w takich przypadkach znajdą również zastosowanie uregulowania wewnętrzne stworzone przez Polski Związek Piłki Nożnej, a w szczególności te, które odnoszą się do tzw. Kontraktów U18. Wielość i różnorodność przepisów prawa wymaga zapewnienia sobie profesjonalnego doradztwa prawnego przy prowadzeniu kariery sportowej i to już od najmłodszych lat. W kolejnych wpisach przedstawię kilka najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi, które nieco przybliżą podstawowe zagadnienia prawne dotyczące zawodników niepełnoletnich.

Mam syna w wieku 14 lat, który trenuje w akademii piłkarskiej. Kilka klubów wyraża zainteresowanie jego grą i chcemy żeby zaczął treningi w profesjonalnym klubie. Czy mój syn powinien mieć już w tym wieku menedżera, który zadba o jego interesy?

Profesjonalną opieką prawno-menedżerską powinni być objęci także młodzi zawodnicy, a w szczególności Ci którzy rozważają związanie się kontraktem z profesjonalnym klubem piłkarskim. Profesjonalne zabezpieczenie interesów „pozasportowych” pozwoli zawodnikowi oraz jego rodzicom skupić się wyłączenie na rozwoju umiejętności piłkarskich i zapewni im tak potrzebny spokój. Odnosząc się konkretnie do zadanego pytania, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić, że zgodnie z obowiązującą od 1 kwietnia 2015 roku uchwałą Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi, formalnie zniesiony został termin – menedżer ds. piłkarzy, który został zastąpiony właśnie przez tzw.: pośredników transakcyjnych. Można więc powiedzieć, że obecnie, zwyczajowo używana nazwa menedżer ds. piłkarzy, czy menedżer piłkarski to formalnie od 1 kwietnia 2015 roku pośrednik transakcyjny. Na marginesie należy tylko wskazać, że listę pośredników transakcyjnych spełniających wymagane warunki prowadzi PZPN. Przechodząc do istoty pytania – zgodnie z obowiązującymi przepisami pośrednik transakcyjny, czyli menedżer ds. piłkarzy może zawrzeć umowę jedynie z zawodnikiem, który ukończył 15 lat. W związku z powyższym, czternastolatek nie może mieć obecnie zawartej umowy z legalnie działającym pośrednikiem transakcyjnym. Należy jednocześnie wskazać, że powyższy zakaz nie wyklucza zawarcia umowy z profesjonalnym pełnomocnikiem takim jak np.: radca prawny, który może reprezentować syna przy zawieraniu z klubem piłkarskim wszelkich umów. Radca prawny ma znacznie szersze uprawnienia niż pośrednik transakcyjny (menedżer piłkarski) oraz jest profesjonalnie przygotowany do świadczenia kompleksowej obsługi prawnej z każdej dziedziny prawa, w tym prawa piłkarskiego.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie www.prawopilkarskie.pl. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Stowarzyszenie PASS rozpoczyna publikowanie newslettera, w którym cyklicznie będziemy prezentować informacje, artykuły oraz materiały szkoleniowe do wykorzystania w codziennej pracy! Zapisz się, aby otrzymywać newsletter!

Zapisałaś/zapisałeś się do newslettera. Dziękujemy!

Wystąpił błąd podczas próby subskrybcji. Spróbuj ponownie.

Razem dla piłki will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.