Prezentujemy drugą część artykułu dotyczącego efektywnego wykorzystywania mediów społecznościowych w działalności akademii piłkarskich:
3. Transparentność
– Jak już zostało wspomniane powyżej, zaufanie to bardzo ważna rzecz w kontekście komunikacji w mediach społecznościowych. Co robić, by je utrzymać?
– Być aktywnym w mediach społecznościowych. Najważniejsze, by wrzucać posty na bieżąco (najlepiej codziennie). Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się przerywania naszej aktywności w social media na długie okresy, np. kilkutygodniowe.
– Rozliczać się. Jeśli przeprowadzamy zbiórki pieniężne na różne cele, warto następnie pokazywać, że pieniądze zostały wydane zgodnie z ich przeznaczeniem, które wcześniej sprecyzowaliśmy. Podobnie, jeśli prosimy o pomoc w przygotowaniu czegoś – dobrze wtedy wrzucić post, który pokaże, że otrzymaliśmy taką pomoc.
– Przedstawiać osoby współpracujące z akademią, organizacją, firmą. Możliwość zapoznania się z zainteresowaniami, osiągnięciami trenerów oraz innych osób związanych z akademią, wzmacnia zaufanie wśród fanów.
– Reagować w kryzysowych sytuacjach. Jeśli popełniliśmy jakiś błąd (np. post z fałszywą, niezweryfikowaną informacją), nie powinniśmy przyjmować strategii przeczekania, tylko odnieść się do naszego błędu.
4. Świadomość w mediach społecznościowych
– Warto przeanalizować – m.in. pod kątem naszej grupy docelowej oraz możliwości czasowych, merytorycznych, finansowych, którymi dysponujemy – jakie konkretnie portale społecznościowe najlepiej jest wykorzystywać w ramach działań naszej akademii, firmy czy organizacji.
Źródło: Olimpia Jenczek, Jakie są cztery podstawowe zasady komunikacji w internecie dla organizacji pozarządowych?, [w:] Nie zostawaj w tyle! Jak wykorzystywać media społecznościowe do promocji i komunikacji działań NGO?, s. 19-22, https://warszawa.ngo.pl/scwo/publikacje.