W dniu 23 maja 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwałę nr V/88 w sprawie określania zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników. Oznacza to, że od dnia 1 stycznia 2019 roku w Polsce obowiązują nowe zasady ustalania wysokości ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników.
Jednocześnie z dniem 1 stycznia 2019 roku utraciły moc obowiązującą dotychczasowe przepisy regulujące zasady ustalania ekwiwalentów, czyli:
– uchwała nr VIII/121 z dnia 16 czerwca 2011 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Zasady ustalania zryczałtowanego ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika o statusie amatora, zawodnika profesjonalnego oraz zawodnika profesjonalnego, któremu klub nie zaoferował przedłużenia umowy kontraktowej,
– uchwała nr X/216 z dnia 18 sierpnia 2011 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie interpretacji Uchwały nr VIII/121 z dnia 16 czerwca 2011 roku – Zasady ustalania zryczałtowanego ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika o statusie amatora, zawodnika profesjonalnego oraz zawodnika profesjonalnego, któremu klub nie zaoferował przedłużenia umowy kontraktowej,
– uchwała nr VIII/191 z dnia 2 sierpnia 2012 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie interpretacji Uchwały nr VIII/121 z dnia 16 czerwca 2011 roku – Zasady ustalania zryczałtowanego ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika o statusie amatora, zawodnika profesjonalnego oraz zawodnika profesjonalnego, któremu klub nie zaoferował przedłużenia umowy transferowej.
Dotychczas kwoty ryczałtowe obowiązywały za każdy sezon szkolenia zawodnika z podziałem na lata szkoleniowe od 9 do 23 roku. Do tej pory obowiązywały dwie tabele, określające stawki ryczałtowe ekwiwalentu dla zawodowców i amatorów oraz osobno dla chłopców i osobno dla dziewcząt.
Po zmianie przepisów, czyli od dnia 1 stycznia 2019 roku nie ma już podziału na zawodowców i amatorów według stawek ryczałtowych ekwiwalentu i zamiast znanych dotychczas tabel – ekwiwalent będzie wyliczany za pomocą jednolitego matematycznego mnożnika: E = L x W x M
E – co oczywiste oznacza należną kwota ekwiwalentu
L – oznacza okres, w którym zawodnik był zarejestrowany w klubie, ale tylko pomiędzy rokiem w którym ukończył 12, a rokiem w którym ukończył 21 rok życia.
Bardzo ważne, aby pamiętać, że jako wartość okresu rejestracji w klubie należy przyjąć w przypadku każdego pełnego roku kalendarzowego szkolenia: 1, a w przypadku niepełnego kalendarzowego roku szkolenia – wartość stanowiącą iloraz liczby dni szkolenia w danym roku kalendarzowym i liczby dni w danym roku (365 dni lub 366 w roku przestępnym).
W – we wzorze oznacza współczynnik bazowy kategorii wiekowej, wyrażony w złotych w kwocie netto (nie mylić z kwotą brutto, czyli z kwotą na fakturze powiększoną już o podatek).
Po zmianach będzie wprowadzony podział na 3 kategorie wiekowe, a nie jak dotychczas na 4 kategorie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że nowy ekwiwalent będzie należny za szkolenie zawodnika dopiero od 12 roku życia, a nie jak dotychczas od 9 roku życia. Nowe 3 kategorie wiekowe wyglądają następująco:
I kategoria – 12 – 14 lat
II kategoria – 15 – 18 lat
III kategoria – 19 – 21 lat
Natomiast wartość kwotowa wyszkolenia zawodnika za jeden rok szkoleniowy, odpowiadająca danej kategorii wiekowej wygląda następująco:
I kategoria – 12 – 14 lat – 500 PLN netto
II kategoria – 15 – 18 lat – 2000 PLN netto
III kategoria – 19 – 21 lat – 3000 PLN netto
Przy obliczaniu kwoty ekwiwalentu należy bezwzględnie pamiętać, że w przypadku, gdy zawodnik był zarejestrowany w klubie w okresach odpowiadających różnym wartościom współczynnika bazowego, mnożenie odbywa się dla każdej kategorii wiekowej osobno, a następnie jest sumowane.
M – oznacza mnożnik odpowiadający kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego.
Mnożnik ten zależy więc od kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego. Zgodnie z nowymi przepisami kluby zostały podzielone na 5 kategorii w zależności od klasy rozgrywkowej. Przypomnijmy, że do tej pory kluby były podzielone na 4 kategorie, jeśli chodzi o chłopców i na 3 kategorie rozgrywkowe, jeśli chodzi o dziewczęta.
Po zmianie przepisów, podział klubów na klasy rozgrywkowe będzie wyglądał w sposób następujący:
I kategoria – kluby Ekstraklasy,
II kategoria – I liga, II liga,
III kategoria – III liga, Ekstraliga kobiet, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorów (chłopców) dowolnej kategorii wiekowej,
IV kategoria – IV liga, klasa okręgowa, I liga kobiet, Ekstraklasa i I liga futsalu,
V kategoria – A, B, C klasa, pozostałe klasy rozgrywkowe kobiet, pozostałe klasy rozgrywkowe futsalu, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorek (dziewcząt) dowolnej kategorii wiekowej.
Wysokość mnożnika uzależniona jest więc od jednej z powyższych pięciu kategorii rozrywkowych do której będzie należał klub pozyskujący zawodnika. W zależności od kategorii klubu pozyskującego wprowadzony zostaje podział na 5 kategorii mnożnikowych:
mnożnik 6 (czyli kwotę mnożymy sześciokrotnie) – I kategoria – Ekstraklasa
mnożnik 3 – II kategoria – I liga, II liga
mnożnik 1 – III kategoria – III liga, Ekstraliga kobiet, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorów (chłopców) dowolnej kategorii wiekowej
mnożnik 0,50 – IV kategoria – IV liga, klasa okręgowa, I liga kobiet, Ekstraklasa i I liga futsalu
mnożnik 0 – V kategoria – A, B, C klasa, pozostałe klasy rozgrywkowe kobiet, pozostałe klasy rozgrywkowe futsalu, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorek (dziewcząt) dowolnej kategorii wiekowej. W tych przypadkach ekwiwalent zawsze wyniesie 0 złotych.
Podsumowując – wyliczając ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika według nowych przepisów nie będziemy mogli korzystał już ze stałych, ryczałtowych kwot ekwiwalentu wskazanych w dwóch znanych nam tabelach, ale będziemy musieli posługiwać się powyższym wzorem matematycznym, tj.: E = L x W x M
W drugiej części poruszone zostaną tematy: amortyzacji kwoty ekwiwalentu, 18 miesięcznego okres karencji oraz kluby piłkarskie, które nie są uprawnione do uzyskania ekwiwalentu.
Artykuł ukazał się pierwotnie na stronie www.prawopilkarskie.pl